Değişim için uygun zaman bugün

KALEM Farkıyla...

Değişim için uygun zaman bugün

Değişim için uygun zaman bugün

Bilgi birikimini ,beceriye dönüştürmek bir süreçtir ve bu anda anlamlı olur…
Değişim bazen korkutur,bazen heyecanlandırır …
Bazen değişemeyeceğimizi düşündüğümüzden halimden memnunum deriz, bazen de gerçekten kendimizle barışık olduğumuzdan…
Ancak değişimi başlatan kıvılcım bazen çok olumlu cümleler,bazen can sıkıcı tavırlar bazen de maalesef sağlık sorunları ile gelebilir.
Her değişim sürecinin aşamaları, gerekleri ve sizi mutlu eden sonuçları vardır…
Değişimin ilk aşaması inkar etme,sonraki aşamaları niyetlenme, hazırlık,eylem ve devamlılıktır.
Değişim söz konusu olduğunda belki de çoğumuzun aklına ilk etapta fiziksel değişim gelmektedir.Kilo verme amaçlı değişimlerde her zaman olmasa da (şok diyetler, mucize çaylar vb. harici durumlarda) çoğu zaman fiziksel değişimin yardımcısı olarak zihnimizde yer edinmiştir.
Kilo kaybının fiziksel görünümde olumlu yöndeki etkisi elbette tartışılmaz ancak kilonun azalmasıyla birlikte azalan hastalık riskleri ,fiziksel aktivite kabiliyetindeki artışı da gözardı edemeyiz. Ancak bu konuda bazen yanılgıya düşüyoruz.
Kilo kaybı için değişim kararı verirken yanlış bir yol izleyerek belki birkaç kilodan kurtulup onların yerine başka sağlık sorunları ile mücadele edersiniz.
Sağlıklı ve dengeli bir şekilde metabolizmanıza , vücudunuzun işleyişine zarar vermeden hastalık risklerinden kurtularak zayıflamak yerine; aç kalarak ,kendinize eziyet ederek kilo vermek doğru bir yöntem değildir. . Amaç sadece zayıflamaksa elbette her yol izlenerek zayıflanabilir, günlerce aç kalarak da uzun bir süre su içmeyerek de, saunada saatlerce su kaybederek de tartıda birkaç kilo daha hafif görünmek mümkün.
İşte bu yüzden obezitenin sağlığınıza verdiği zararlar ilk akla gelen değişim nedeni olmalı. Sadece değişim değil, sağlığa doğru değişim hayatınızı güzelleştirecektir. Obezitenin diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi onlarca arkadaşını onunla beraber misafir etmek zorunda kalmadan yolcu etmenizi umuyorum.
Değişim aşamalarından devamlılık aşamasında iseniz başarılı, kalıcı yaşam tarzı değişikliğinin aşamasındasınızdır. Eğer yıllardır kendi beslenme düzeninizi benimsediyseniz ve olumlu alışkanlıkları yaşamınıza harmanladıysanız, o zaman değişimi gerçekleştirdiniz.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST