Derneklerde çalışanlar sigortalı olur mu?

KALEM Farkıyla...

Derneklerde çalışanlar sigortalı olur mu?

Derneklerde çalışanlar sigortalı olur mu?

Dernekler, gerçek veya tüzel en az yedi kişinin kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları, tüzel kişiliğe sahip topluluklardır. Dernekler, tüzüklerinde gösterilen amaçları gerçekleştirmek üzere, eğitim ve öğretim faaliyetleri için yurt, pansiyon, üyeleri için lokal açabilmekte ve bu tesisleri işletebilmektedirler. Sayılan dernek hizmetlerinin gönüllüler veya yönetim kurulu kararı ile göreve başlatılan ücretliler aracılığıyla yerine getirilmesi de mümkündür.

Dernek başkanları ile derneğin yönetim ve denetim kurullarına seçilenler, bu göreve seçimle geldiklerinden, dernekle aralarındaki hukuki ilişki vekalet akdine dayanır. Bu nedenle görevlerinden dolayı huzur hakkı veya sair bir ad altında ücretalsalar dahi sigortalı sayılmazlar.Ancak, dernek başkanları ile derneğin yönetim, denetim kurullarına seçilenler ve dernek üyeleri; bu görevleri haricinde, hizmet akdine tabi olarak, üçüncü şahısların yapabilecekleri işleri yapmaları karşılığında ücret ödenmesi şartıyla Kanunun 4/1(a) bendi kapsamında (SSK) sigortalı olurlar

Soru: Hocam ben köy derneğimizin kahvesinde çalışmaya başladım. Kendim aynı zamanda dernek üyesi olduğum için sigortalı olmana gerek yok dediler. Sigortalı olmak için dernekten ayrılmalı mıyım?

Cevap: Sevgili okurum dernek başkanları ile derneğin yönetim ve denetim kurullarına seçilenlerin dernek tüzel kişiliğiyle aralarındaki hukuki ilişki vekalet akdine dayanır ve bunlar sigortalı sayılmazlar. Sorunuzdan anladığım kadarıyla siz dernek işletmesinde çalışmaktasınız. Bahsettiğiniz çalışmadan dolayı dernek işletmesinden ücret alıyorsanız sigortanızın da yapılması gerekmektedir. Dernek üyeliğinden sigortalı olmak için ayrılmanıza gerek bulunmamaktadır.

 

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST