Detoksifikasyon önemli…

KALEM Farkıyla...

Detoksifikasyon önemli…

Detoksifikasyon önemli…

Sürekli olarak katkı maddeleri, pestisitler, ilaçlar, tatlandırıcı ve renklendiriciler, endüstriyel kimyasallar, kozmetik ürünler, deodorantlar, vücut kremleri, şampuan ve parfümler ve bakteriyel yan ürünler gibi çevre kirliliğine bağlı birçok toksik maddeye maruz kalıyoruz.
Bu yabancı maddeler ağızdan, deriyle veya solunum yoluyla vücudumuza girerler ve dokularda birikim yaparak direkt metabolizmamızı hasta ederler. Toksik maddeler yorgunluk, depresyon, denge problemleri, zayıf bir hafıza, saç ve tırnak güçsüzlüğü, kronik enfeksiyonlar, diyabet, alerji, sırt ve eklem ağrıları, doğurganlıkta azalma gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar.
Detoksifikasyon basitçe yabancı ve toksik olan her maddenin idrar, dışkı veya ter yoluyla vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Detoksifikasyonun yüzde 75’i karaciğerde gerçekleşir. Ayrıca beyinde, akciğerde, deride ve böbreklerde de düşük düzeyde detoksifikasyon sağlanabilir.
Toksik maddeler suda ve yağda çözünmesine göre ikiye ayrılır; suda çözünen grup idrar ve safra yoluyla kolaylıkla vücuttan atılır. Yağda çözünenlerin vücuttan atılabilmesi için suda çözünür bileşiklere dönüştürülmesi gerekir.
Detoksifikasyon mekanizmalarının B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri, folik asit, dallı zincirli aminoasitler, flavonoidler, B5, C vitaminleri, magnezyum, sistein, glisin, taurin gibi aminoasitlere ihtiyaç vardır. Yetersiz beslenme, ilaca bağlı besin öğesi kaybı, alkolik karaciğer, yağlı karaciğer, siroz, bağırsak geçirgenliğinin artması, genetik varyasyonlar ve yaşlanma gibi çeşitli nedenlerle detoksifikasyon kapasitesi zayıflayabilir.
Detoksifikasyonda görev alan besinler,
*lahana, kara lahana, Brüksel lahanası, brokoli gibi sebzeler.
* sarımsak ve soğan.
* Taze sebze suları (havuç, kereviz, kişniş, pancar, zencefil, maydanoz).
*Yumurta ve whey proteni.
*turunçgillerin kabuğu, kimyon ve dereotu.
*İdrar atımını artırıcı etkili kereviz.
*Ağır metallerin uzaklaştırılmasında süper etkili kişniş.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST