Dikkat ofiste diyet var!

KALEM Farkıyla...

Dikkat ofiste diyet var!

Dikkat ofiste diyet var!

Evet yanlış duymadınız, ofiste diyet var. Ofis çalışanlarının ne yazık ki korkulu rüyası belki de hareketsizlik, sağlıklı beslenememek ve masa başında sürekli atıştırma isteği… Şu hurafelere gelin bir son verelim sevgili ofis personeli, masa başı çalışanlarım! Çünkü masa başından da diyetlerinizi uygulayabilir, formunuzu koruyabilirsiniz; önemli olan bu konuda bir uzmandan fikir almak ve böylece sağlıklı seçeneklerle ‘atıştırma korkulu rüyası’na esir olmamak, işte tam olarak olay bu.
1-Ofiste ilk dikkat etmen gereken nokta kesinlikle su, sevgili okurum. Unutma, sadece susadığında, hareket edip terlediğinde su içmemelisin! Su vücudun olmazsa olmazı ve sen sadece istediğinde içemezsin, hücrelerin yıkım için damla damla suyu bekliyor. İçemiyorum deme, içine nane, limon, kabuk tarçın, çilek gibi besinleri atıp tatlandırabilirsiniz. Böylelikle aromalı olan suyun her yudumda ‘biraz daha’ hissi uyandıracaktır.
2-Gelelim şu atıştırmalık konusuna. Masanıza; çekirdek, cips, çikolata, mini kekler koymak yerine çiğ kuruyemişler koyarsak eğer çok daha sağlıklı ve doyurucu atıştırmalık seçmiş oluruz. Ceviz, fındık, badem gibi atıştırmalıklar bu konuda iyi birer yardımcı gibi düşünüyorum. Aynı şekilde kuru meyveler ve mevsim meyvelerinin de masadaki mini keklerden ve kurabiyelerden çok daha sağlıklı atıştırmalıklar olduğunu düşünüyorum. Tabi ki porsiyonlamaya dikkat!
3-Hadi ama biraz ayağa kalk! Evet anlıyorum çok yoğunsun ama bilgisayar ekranının arkasında ne olduğuna bir göz atsan mı diyorum? Veya koridordan bir ses mi geldi ne? Hareket için kendine bahaneler yarat ve ofis çalışanlarının mecburiyeti bu sedanter yaşamı kendine mahkum etme!
4- Tabi ki biliyoruz, ama işler yetişmedi, ama evin işi bitmedi, çocuğunla eğlenceden ayrılamadın ve geç yattın… Eyvah! Lütfen, uykunuzdan ödün vermeyin. Özel durumlar elbette ki olacaktır ancak uyku saatin metabolizma çalışman için oldukça önemli bir etken. Bu yüzden senin uykun senin metabolizman ona göre!
5- Çay ve kahve tüketimleriniz şekersiz olmalı sevgili ofis çalışanları, tıpkı hepimiz gibi. Ekstra aldığımız enerji bize her zaman fazla kilo olarak geri dönecektir. Ayrıca içtiğiniz her çay ve kahve için ilave bir veya iki bardak daha su tüketmelisiniz, diüretik etkiyi azaltmalı!
6-Hareket azlığının yanına fazla karbonhidrat ve şeker işin içine giriyorsa kabızlık gibi şikayetlerde artış gözlemlenebilir bu yüzden lifli ürünlerle beslenmeyi arttırmalı sebze ve meyve daha çok hayatınıza girmelidir.
7- Ve sevgili okurum lütfen öğün atlama! Yapacakların planlandıktan sonra senin yemek yemene engel yok. Ton balıklı sandviçin, tam tahıllı ekmekle hazırlanmış peynirli ve bol yeşillikli bir tost yanına yoğurt ya da ayran gibi seçeneklerle sana doyurucu bir o kadar da sağlıklı ve pratik öğünler olacaktır.
Sana titizlikle ayrıntıya gireceğimiz daha birçok konu var diyebiliriz. Ancak genel sağlık yargılarından özellikle senin için seçtiklerimiz bunlar. Umarız hayatına ufacık sağlıklı bir dokunuş olur.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST