DİL SÜRÇMESİ NEDEN OLUR?

KALEM Farkıyla...

DİL SÜRÇMESİ NEDEN OLUR?

DİL SÜRÇMESİ NEDEN OLUR?

Dil sürçmesi beynimizde var olan bir bilgi veya düşüncenin, bazen yersiz ve zamansızca ortaya çıkması olarak tarif edilebilir. Psikanalist Freud tarafından tanımlanan; bilinçdışı düşünce, istek ve arzuların bir anda ortaya çıkmasıdır. Buna göre arzuların çoğu yasaktır ve insanda endişe doğurur. Böyle olduğunda bu yasak olan şeyler bilinç dışında bastırılmış olur. Ancak kimi zaman bu bastırılan arzular en çok istenilmeyen zamanlarda, konuşmanın içine katılır. Yani aslında istenilen ama yasak olan şeyin yüzeye çıkmasıdır. Kimi zamanda yorgunluk veya çok konuşma durumlarında dil sürçmeleri olabilmektedir.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN VE HİTABET
Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı padişahları arasında hitabette önde gelen bir isimdir. Rodos kuşatması sırasında çekilen büyük sıkıntılar karşısında geri dönmek isteyen askerin maneviyatını yükseltmek için yaptığı konuşma ise emsalsizdir. Çevresinde de iyi konuşanlar vardır. Batılı sefaret heyetlerine karşı konuşmaları ile dikkat çeken Vezir Makbul İbrahim Paşa, Barbaros Hayreddin Paşa, Sokullu Mehmed Paşa da düzgün konuşması ile tanınmış devlet adamıdır.

AŞIRI KİLO KONUŞMAYI DA ETKİLER
Evvela diyaframı kullanmayı zorlaştırır. Bakmayın siz bazı ses sanatçılarına. Onlar özel. Obezite dediğimiz olay sadece beden sağlığının değil, zihin sağlığına da önemli bir tehdit. Karnı tık basa doldurarak konuşmak da doğru değil. Aç ayı oynamaz doğrudur, lakin aşırı yemek de konuşmayı zorlar.

GÜLMEK ÜZERİNE
Londra’daki UCL Üniversitesi’nde nörolog Sophie Scott, iletişimin bilişsel sinirbilimi üzerine yaptığı araştırmalarda sosyal ortamlardaki kahkahalar arasında farklılıklar olduğunu belirtmiş. İnsanların diğer insanlarla birlikteyken attığı kahkaha oranının yalnızken attığından 30 kat fazla olduğu anlaşılmış. İnsanlarla birlikte güldüğünüzde onlarla aynı fikirde olduğunuzu, ya da aynı gruba dahil olduğunuzu göstermiş oluyoruz. Bir de çok ilginçtir kontrollü ya da fazla içten olmayan gülmelerde ses genellikle burundan gelirken, istemsiz gülmelerde gülme sesi burundan gelmez. O halde sonuç, espri ne kadar kalabalık ortamda olursa o kadar etkilidir. İkincisi ise karışımızda gülen kişinin gülme sesinin nerden geldiğine dikkat.

DİNLENDİKÇE KONUŞURLAR
Unutmayalım ki ‘Dinlenilmeyen çocuk içine kapanır’ Dinlenmediklerini düşünen çocuklarda özgüven problemi ile birlikte içe kapanıklık gözükebilir. Onunla her konuştuğumuzda aktif bir dinleyen olmalıyız. Onu dinleyen tavrımızı baş sallayarak ve göz kontağını daimi tutarak ifade edebiliriz.

GÜVEN VERMEK İÇİN …
Sosyal medyada içerikleri verirken daha çok resim, daha az bilgi verilmesinin güven oluşturulmada etkili olacağını söyleyen uzmanlar, güven oluşturmanın yolunun, daha öz ve kısa bilgi verilmesi olabileceğini ifade etmişler. Konuşmada buna benzer. Az söz çok mana olmalıdır. Cümleler, vecize gibi, deyim gibi olmalıdır. Hatta Montaigne Denemelerinde geçer, Askerce olmalıdır.
ÇOCUKLA İLETİŞİM İÇİN 10 ÖNERİ
1. Çocuğunuzun boyuna inip, gözlerine bakarak konuşun.
2. Sevgi dolu ve kabul eden bir tonda yaklaşın
3. Ona saygı duyun.
4. Dikkatle dinleyin.
5. Sınırlarınızı belirleyin
6. Dürüst olun.
7. Tutarlı olun.
8. Verdiğiniz sözleri tutun.
9. Engelleyici değil destekleyici bir tavırda olun.
10. Yasaklamak yerine uygun ortamı hazırlayıp özgür bırakın.

Düşünmeden konuşmanın cezası sonradan düşünmeye mecbur olmaktır.
Thomas Edison

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST