KALEM Farkıyla...

Dilencilik

Dilencilik

Dilenci, toplumda genel kabul gören şartlarda yaşamını sürdürebilmek için sahip olması gereken ekonomik imkânlara sahip olamadığı için ihtiyaç hissettiklerini elde etmek için veya dilenmeyi bir hayat tarzı olarak benimsediği için ekonomik imkânı olanlardan söz, yazı veya davranışlarla para veya eşya isteyen kimsedir. Dilenci, isteğin gerçekleşmesi için, istekte bulunduğu kişinin vicdanına, duygularına hitap eden sözler kullanır veya tavırlar sergiler. Ülkemizde dilencilerin en çok kullandıkları cümle, “Allah rızası için yardım edin” şeklindedir. Dini inançları güçlü olan kişiler bu cümle karşısında kayıtsız kalamazlar ve dilenciye mutlaka para yardımında bulunurlar.

Geçtiğimiz yıllarda gazete ve televizyon kanallarında polis ya da zabıta ekiplerinin dilencilere karşı yaptıkları operasyonlarda, ele geçirilen paralar, banka hesaplarında ne kadar paraları oldukları açıklanırdı. Çoğunun malı mülkü olduğu ortaya çıkardı. Bu kişiler dilenciliği meslek edinmiş kişilerdir. Dilencilikte en çok çocuklar, sakat ya da engelli kişiler kullanılır. Kendilerini acındırtarak para toplamaya çalışırlar. Bunların arkalarında mutlaka başka birileri vardır. Çocukların kaçırılarak dilendirildikleri filmlere bile konu olmuştur.

Çocukları, beden veya ruh bakımından kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimseleri dilencilikte araç olarak kullanan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun üçüncü derece dahil hısımları ya da eş tarafından işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmiş olması halinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Dilencilik yaptırtmak suç iken, dilencilik yapmak suç olarak değil kabahat olarak düzenlenmiştir.

Dilencilik yöntemlerine de değinecek olursak, bir köşe başında bekleyerek geçenlerden para istemek. Bu tür en yaygın dilencilik şeklidir. Sokaklarda gezerek, dükkân önleri, toplu taşım durakları gibi işlek yerlerde yardım dilenme. Bu tür dilencilik hastanede mahsur kalma, parasızlık nedeniyle yolda kalma gibi mazeretler ileri süren dilenciler tarafından en çok tercih edilen şekildir. Kapı kapı dolanarak ev sakinlerinden yardım dilenme. Bu tür dilencilik de yolda kalma veya hastanede mahsur kalma mazeretlerini kullananlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bazı durumlarda sadece işitme veya konuşma engelli olduğunu belirten bir pankart taşırlar. Yoksul görünümlü olmayan kişiler tarafından yapılan dilencilik. Bu tür dilencilikte dilenci, benzin bitmesi, cüzdanını kaybetme gibi mazeretler ileri sürerek insanları dilenci olmadığına, gerçekten yardıma ihtiyacı olduğuna inandırmaya çalışır. Çoğu kez yardım eden kişilerin adresini isteyerek parayı geri gönderme sözü verir.
Çoğunlukla Cuma günleri cami önlerinde dilenenlerin birkaç saat içinde 300 ile 500 liraya yakın para topladıkları bilinmektedir. Namazdan çıkan birçok kişi dilenciye para verecekmiş gibi bir vicdani sorumluluğa kapılır. Bunu bilen dilenciler camilerin kapı önlerinde beklerler. Eli ayağı tutan sağlıklı görünen bazı dilenciler, günlerdir aç olduklarını ya da memleketlerine dönmek yol ya da yemek parası isterler. Gel yemek ısmarlayayım deyince de birçoğu ortadan kaybolur. Onların işi nakit para toplamaktır.

Bazı haberlere göre dünyada dilencilerin en çok para kazandıkları ülke Dubai’dir. Bazı haberlere göre, gösterişli binaları ve zengin sakinleriyle tanınan Dubai, “dilencilerin cenneti” olarak anılmaya başlandığı aktarılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Ortadoğu merkezli haber kuruluşları, dünyanın dört bir yanından turist vizesiyle Dubai’ye gelen profesyonel dilencilerin aylık kazancının yaklaşık 70 bin doları bulduğunu yazdı. Haberlerde ayrıca, güvenlik güçleri, bunu duyan Arap ve Asyalı çetelerin de şehre profesyonel dilenciler gönderdiğini kaydettiği yazıldı.

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST