Diyetin İlk Kuralı Motivasyon

KALEM Farkıyla...

Diyetin İlk Kuralı Motivasyon

Diyetin İlk Kuralı Motivasyon

Bir beslenme programına başlamadan önce kan tahlillerinizi yaptırır, market alışverişinizi yapar baskülünüzü bile değiştirirsiniz… Bütün bunlar hızlı bir başlangıç için sizi heyecanlandırır.
Karar vermişsinizdir ve zayıflayacaksınızdır.Peki dış etkenler sizi ne kadar etkiler? Pastane veya fırının önünden geçerken ‘yarın başlarım zaten’ dermisiniz? Ya da kahve içerken gelen lokum,çikolatayı ağzınıza atarken ‘zaten çok küçük,yarın yemem’dediğiniz olur mu?Ya da masayı toparlarken çocuğun tabağında kalan 1 kaşık pilavı yemek diyeti bozduğunuzu hatırlatır mı?
İşte böyle durumlarda kendinizden çok emin değilseniz, motivasyonel olarak bir eksiklik yaşıyor olabilirsiniz.
Kilo vermek istediğinizi fark eder etmez harekete geçin, ‘yarın başlarım’ ‘yaza çok var’, ‘bu akşamda yiyeyim, bu son’ gibi cümlelere yenilmeyin. Ertelediğiniz her an hedefi sizden uzaklaştırır unutmayın.
Başarının kriteri hedefe ulaşmaktır. Bu nedenle belirleyeceğiniz hedeflerde gerçekçi olmanız hayal kırıklığı yaşamanızı engeller. Kendiniz için başarabileceğiniz, küçük hedefler belirleyin.
Diyette motivasyonu düşüren etkenlerden biri de kendi vücudunuzu bir başkasının vücudu ile kıyaslamaktır. Kilo verme hızınızı cinsiyetiniz, yaşınız, boyunuz, olduğunuz kilo ve ideal kiloya uzaklığınız, genetik yapınız, kan bulgularınız, metabolik rahatsızlıklarınız veya kullandığınız ilaçlar, daha önce kaç kez kilo vermeyi denediğiniz bile etkilemektedir.
Bu süreçte arkadaşlar,partnerler,çocuklar her ne kadar yardımcı olsalar bile gerçek destekçiniz beslenme uzmanlarıdır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı size vücudunuzun ihtiyaçlarını vereceği için fiziksel ve ruhsal olarak kendinizi iyi hissederek devam edersiniz.
Belli bir programa dahil olmak ve belli aralıklarla tartılmak ve disipline olmak, uzmanınız ile iletişimde olmak motivasyonunuzu arttıracaktır.
Diyet günlüğü tutmak ve duygu durum değişikliklerinizi not etmek, yediklerinizi unutmadan kaydetmek kaçamaklardan sizi korur.
Beslenme uzmanınızın önerdiği şekilde tartılın,sürekli tartılmak bazı durumlarda motivasyonunuzu düşürür. Bir gün önce az su içtiğiniz için vücut ödem tutmuş olabilir, bir kaç gündür sindirim problemi yaşıyorsunuzdur ve kabızlık probleminiz olabilir ya da sayabileceğim pek çok sebepten dolayı tartıyı anlık olarak daha yüksek görebilirsiniz ve bu sizin moralinizi bozabilir. En ideal tartılma sıklığı hafta da bir gün, aynı tartı ve zeminde, mümkünse hep aynı gün ve en önerilen çarşamba günüdür.
Sağlık ve ağız tadı ile kalın

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST