Doğum Borçlanması Yaparak Emekli Olunabilir

KALEM Farkıyla...

Doğum Borçlanması Yaparak Emekli Olunabilir

Doğum Borçlanması Yaparak Emekli Olunabilir

Kadın çalışanlar doğum yapmaları sebebiyle çalışma hayatlarına ara vermek zorunda kalabilirler. Bu nedenle pek çok kadın emeklilik yaşına gelmesi rağmen gerekli gün sayısı şartını karşılayamaz.Kanun koyucu iş hayatından uzaklaşan kadın çalışanlara yönelik uygulanan doğum borçlanması düzenlemesiyle kadın çalışanların eksik kalan günlerini borçlanma yaparak tamamlamalarına imkan tanımaktadır.

Doğum Borçlanması İçin Nereye, nasıl başvurulur?

Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalı, en son çalışmasının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak borçlanma talebinde bulunabilir. Eğer borçlanma yapacak olan kadın kamu görevlisi ise borçlanma talep dilekçesiyle “SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresine başvuruda bulunmalıdır.

Doğum borçlanması başvurusu online olarak E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için;

4A kapsamında çalışan kadınlar başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-dogum-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yaparak,

4B kapsamında çalışan kadınlar başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4b-dogum-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yaparak,

4C kapsamında çalışan kadınlar başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/sgk-kamu-gorevlisi-kadin-sigortalinin-dogum-sonrasi-primsiz-gecen-sureleri-borclanma-basvurusu-ve-takibi adresine giriş yaparak yapabilirler.

Doğum Borçlanması İçin İş yerinden Yazı Almak Gerekir mi?

Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Emekli Sandığı), Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Bağ-Kur) ve Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar (SSK) doğum borçlanması yapabilirler. Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının işvereninden herhangi bir belge istenilmez. Talebe istinaden SGK hizmet kayıtlarından tespit yapar ve işlemi sonuçlandırır.

Doğum borçlanmasının koşulları nelerdir?

Sigortalı kadının doğum nedeniyle çalışamadığı iki yıllık süreyi borçlanabilmesi için;

Kadın sigortalının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi gerekir. Stajyerlikten dolayı sigortalı olan kadınlar da doğum borçlanması hakkına sahip olurlar.

Doğumdan sonra ve borçlanılacak sürede adına prim ödenmemesi gerekir. Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılır.

Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması gerekmektedir. Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde ise vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.

Bir Doğum İçin En Fazla Ne Kadar Süre Borçlanılır?

Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

En Fazla Kaç Doğum İçin Borçlanma Yapılır?

Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıl) borçlanabilir.

Doğum Borçlanması Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması hesaplama işlemleri, ilgili yılın brüt asgari ücreti baz alınarak yapılmaktadır. İlgili yılın brüt asgari ücretinin günlük tutarı üzerinden %32’si doğum borçlanması olarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt ücretin %32’si ödenebilecek en düşük doğum borçlanmasıdır. En yüksek ödenebilecek günlük doğum borçlanması tutarı ise en düşük ücretin 7,5 katı olarak hesaplanabilmektedir.Doğum borçlanmasına başvuranların borç tutarını tebliğ tarihinden itibaren 1 AY içinde SGK’ya ödemeleri gereklidir. Zamanında ödenmeyen borçlanma iptal olmakta ve borçlanma için yeniden başvuru sürecini başlatmak gerekmektedir.

2019 yılı En Düşük Doğum Borçlanma tutarları Ne Kadar?

01 Ocak 2019’dan 31 Aralık 2019 Tarihine kadar Asgari ücret üzerinden hesaplanmış (En düşük) DOĞUM borçlanması tutarı aşağıda belirtilmiştir.

1 AYLIK –      818,69 TL

1 YILLIK –  9.824,26 TL

2 YILLIK – 19.648,51 TL

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST