Dünün Güneşi

KALEM Farkıyla...

Dünün Güneşi

Dünün Güneşi

Geçtiğimiz haziran ayında annemin köyünde köy hayırı vardı. Mevlut bittikten sonra edilen dualar arasında yağmur duası da vardı. Değişen iklim şartlarına karşı umudumuz, hep var. Bu değişen iklim şartlarına karşı insan olarak yapabileceğimiz başka şeyler yok mu?
Dünya nüfusu artıyor, ortalama insan ömrü uzuyor, bunlar gene sorun değil bir şekilde aşılır ama, insanların tüketim alışkanlıkları değişiyor. Milyarlarca insanın metropollere yığıldığı bir dünyadayız. Bugünü elli sene öncesinin nüfusu, kırsal yaşamı ile kıyaslamayın. Bugün çoğu insan yemek yapmayı bilmiyor, tarım bilinci yok ve en önemlisi tarım arazisi yok. Bütün dünya, ölçek bazlı devasa tarımsal üretimlerle doyuyor, eğer bu durum devam ederse rekolteler düşer, çünkü bazı yerlerde kuraklıktan bazı yerlerde aşırı yağıştan sıkıntılar çıkabilir. İçme suyu belki bulunur, lakin tarımsal üretim için gerekli su bulunamadığında insanları doyuracak besinler ortadan kalkacak. Üstelik bu ekonomik ortamda, alım gücünün azaldığı, üretim hacminin düştüğü gerçeğini düşündüğümüzde, sonuçlar çok yıkıcı olabilir.
Geçmişte de benzer sıkıntılar olmuş diyerek gerçek tehlikeden sıyrılamayız. Çünkü ne nüfus aynı nüfus, ne şehirler aynı şehirler, ne de tüketim eskisi gibi. Yeterli yağış ve mevsim şartları olmazsa oluşacak durumları hayal bile edemeyiz.
Alternatif su kaynaklarının kullanımını çevreyi ve ekosistemi düşünerek sınırlamamız gerekir. Aksi halde yaşadığımız kara parçasına kalıcı hasar vermemiz söz konusu olacaktır. Bu da geleceğimizi zor şartlar altında bırakmamıza sebep olacak. Sondajlardan sonra yeraltı sularının kaybolması ve bitki türlerinin yok olmaya başlaması tesadüf değildir. Bitki örtüsü yok olursa yağışta olmayacaktır. Kısır bir döngünün içinde belki bugünü kurtarırız, peki yarın ne olacak? Yağmur duası mı? Torunlarımızın bedduası mı?
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Cetin

Hanife Cetin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST