KALEM Farkıyla...

Dünyalı

Dünyalı

Bundan beş yıl önce, ülkemizde doktorasını yapıp sonra ülkesine geri dönen bir arkadaşım vardı. Ayanda. Amerikalı. Siyahi yani aynı zamanda Afrikalı. Diğer yandan Fransız vatandaşıydı çünkü ailesi Amerika’ya Fransa’dan göçmüş. Buna benzer onlarca örnek verebilirim. Sizlerin de eminim bir çok, ‘dünya vatandaşı’ diye tabir edilebilecek bir çok tanıdığınız vardır. Globalleşmenin kapitalist yani siyasi kaygılarını bir yana bırakacak olursak; bu bana her zaman çok çekici gelir. Bu şahane harmoniye her dem hayran olmuşumdur. Bir nevi renk çeşitlemesi, ara tonlarda boyanmış bir tablo gibi…Böyle bir aileden (annesi bir yerden babası başka bir memleketten) olan bir çocuk, çoğu zaman kültür, kimlik ve etnik bir karmaşanın içine düşse de bence şiirsel bir zenginlik içinde. Aslına bakılırsa doğa da böyle değil mi? Biyolojik çeşitlilik, varoluş için gerekli bile. Faşizme bir karşı duruş. “ Yahu siz de ne diyorsunuz bak biz böyle ne kadar güzeliz” diye cevap veriyor gibi değil mi? Kabile toplumunun güçlü olabilmek adına diğerlerini ötekileştirip varlığına ekstravagant bir mana vermek dışında başka da bir şey değil bu ırkçılık. Bunun dışında ülkelerin bütünlüğüne elbette saygı duyulmalı, tıpkı aile mahremiyeti gibi. Tabi ki o ülkenin istekleri dahilinde. Hani çok bilinen klişe bir fikir vardır: “Uzayın bilmem neresinden bir saldırı, bir istila gelse tüm dünya bir olur” diye…
Şimdilerde bu hali yaşamak için böyle bir duruma ihtiyaç olmasa gerek. Malum yeni akım medya sayesinde sınırlar en azından sanal olarak çoktan kalktı. Metawars mesela…
Geçtiğimiz yıllarda Eurovizyon şarkı yarışmasında Ukrayna’yı temsil edip birinci olan sanatçı Jamala yakın zamanda savaş nedeniyle ülkemize sığınmış. Ukrayna elçiliği de Haluk Levent’e Jamala ile birlikte bir konser teklif etmiş. Haluk Levent elbette kabul etmiş. Buradaki sanatın gücü, dayanışma, savaş karşıtlığı v.s. dışında en baştan söylediğim gibi çeşitlilikten mütevellit güzellikler var. Jamala bir Kırım Türkü. Ukrayna vatandaşı. Daha önce de SSCB vatandaşıydı. Bu karışıklık aslında zenginlik. Zaten şarkısının bir kısmını Türkçe söylüyor. Bu tip yarışmalarda kayıtsız şartsız Azerbaycan’ı destekleyen hükümetimizin amacı etnikite ise Jamala desteklenmeliydi. Birçok şey gibi, bu politik çıkara dayanan siyaset şeklini de sonraki neslimizin oldukça yadırgayacağından eminim.
Siyaseti, sınırı, çıkarları, basmakalıp idare şekillerini geride bırakıp, gelecek neslin geçmişiyle gurur duyacağı bir yaşantı miras bırakabilmek ümidiyle… Hoşça kalın.

Düşünceleriniz...

Ahmet Sayar

Ahmet Sayar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST