Duruşunuzu düzeltin… Sonrası inanılmaz

KALEM Farkıyla...

Duruşunuzu düzeltin… Sonrası inanılmaz

Duruşunuzu düzeltin… Sonrası inanılmaz

DURUŞUNUZU DÜZELTİN… SONRASI İNANILMAZ
Harvard Business School’da görev yapan beden dili üzerine çalışan sosyal psikolog Amy Cuddy ve arkadaşlarının, 2010 yılında yayımladığı çalışmanın sonuçlarına göre; postürümüz yani fiziksel duruşumuz, güçlü hissetmemizde önemli rol oynuyor. Amy Cuddy’nin bu konudaki TED konuşması dünya üzerinde en çok ikinci izlenen TED konuşması olması rekorunu da elinde bulunduruyor.

TELEFONLAR MİMİKLERLE KULLANILABİLECEK
Google, akıllı telefon kameraları için özel bir yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor. Böylece kullanıcılar; gülerek, kaşlarını hareket ederek, ağızlarını oynatarak ya da gözlerini farklı yönlere çevirerek telefonları kullanabilecek. Hizmet Google Play mağazası üzerinden Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD’deki kullanıcıların hizmetine sunuldu.

HİTABETTE DE BU BÖYLEDİR
Kim Milyoner Olmak İster’de ailesinin şekerci ve çikolatacı olduğunu söyleyen yarışmacı, “Hangisi tatlıcılarda bulunabilecek ürünlerden birinin adıdır?” sorusuna yanlış cevap vererek elendi. Kenan İmirzalıoğlu, elenen yarışmacıya “İnsan bildiği yerden çok yanılırmış” diyerek nasihatte bulundu.

SOYUNMA ODASI KONUŞMALARI
Konuşmalardan örnekler verdiğimiz bu sayfada bugün bir başka örnek konuşmacıya dikkat çekmek isterim. O isim Fatih Terim’dir. Soyunma Odası konuşmaları meşhurdur. Bunu sporcularda özellikle belirtiyor. Çokça net, kesin, hızlı, yer yer kulak çekmeli, övgülü ve yergili bu konuşmalar spor yöneticileri tarafından tahlil edilmeli ve takımlarında uygulanmalıdır.

BÖYLE KONUŞMA MI OLUR?
Karayip ülkesi Barbados’un lideri Mia Mottley BM kürsüsünde konuşmasını telefonundan aldığı yardımla yaptı. Salonda konuşmaların aktığı prompter cihazı bulunsa da çoğu lider konuşmasını kağıttan okumayı tercih ediyor. Ama böylesi de hiç görülmedi.

ÇOCUKLARDA TABLET. PEKİ NE KADAR?
Hekimlere göre 0-2 yaş arasındaki çocukların teknoloji ile haşır neşir olmamaları gerekiyor. 3 ile 5 yaş arasındaki çocukların günde 1 saat, 6 -18 yaş guruplarının günde 2 saat ile sınırlandırması şart. Aksi durumda iletişim, konuşma vb. alanlarda sıkıntılar oluyor. Öneri kontrollü kullanma üzerine. Biliyorum bunu sağlamak çok zor. Ama maalesef durum bu.

“ATATÜRK” DEDİ ALKIŞ KOPTU
Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar, “Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu ödülünü” kazandı. Yaptığı konuşma ise geceye damga vurdu. Erdem, “Atatürkçü, ülkesini seven, adil, çalışkan, başarılı kadınlara dönüşerek ülkemizi daha yukarılara taşıyacağız” sözleri sonrası aldığı alkış görülmeye değerdi.

DÜNYA BU KIZ ÇOCUĞUNU KONUŞUYOR
Henüz 15 yaşındayken İsveç parlamentosu önünde yaptığı iklim için okul greviyle dünya çağında bir hareketin başlamasına öncülük eden iklim aktivisti Greta Thunberg, İtalya‘nın Milano kentinde Düzenlenen Youth4Climate etkinliğinde söz aldı. Thunberg konuşmasında dünya liderlerinin sözlerini tekrar ederek alaya aldı ve bu sözlerin çoğunun boş olduğunu ve gerçek eylem görmediklerini belirterek onları taklit etti. Bu konuşma şu anda dünyada konuşuluyor. Thunberg konuşmasında dünya liderlerinin sözlerini tekrar ederek alaya aldı ve bu sözlerin çoğunun boş olduğunu ve gerçek eylem görmediklerini belirtti.

100 ÇOCUKTAN 7’SİNDE VAR
Uluslararası literatüre bakıldığında çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan gecikmiş dil ve konuşma bozuklukları oranının 3-15 arasında değişkenlik gösterdiğini kaydeden Prof. Dr. Ahmet Konrot, “Ülkemizde yapılan çalışmalarda da benzer oranlar elde edilmiştir. Erken çocukluk döneminde Türkiye’de ortalama 100 çocuktan en az 7’sinde gecikmiş dil ve konuşma sorunu vardır demek yanlış olmaz.” dedi.

ABD BAŞKANININ GAFLARI
Eski Beyaz Saray Sözcüsü ve Trump’ın eşi Melania Trump’ın eski özel kalem müdürü Stephanie Grisham, ‘Sorularınızı Şimdi Alabilirim’ isimli yeni yayımlanacak kitabında, Trump’ın liderlerle görüşmelerindeki gaflarını anlattı.

KISA KISA
SESE BAK… Dünyaca ünlü Beatles grubunun üyesi John Lennon ve eşi Yoko Ono’ya ait şimdiye kadar gün yüzüne çıkarılmamış bir kaset, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki müzayedede 58 bin 300 dolara alıcı buldu.
ÇOK İLGİNÇ…. Beyin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker 2012 yılında konuşma yaparken kürsüde beyin kanaması geçirdi.

ÖNERİLİR … Çağlayan Babacan’ın “Öğretmenler İçin Beden Dili” kitabını tüm öğretmenlerimize öneririm.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST