Düşüncelerin gücü adına

KALEM Farkıyla...

Düşüncelerin gücü adına

Düşüncelerin gücü adına

Herkese merhaba,
2020 senesinde dünya olarak yaşadığımız özel durum sonucunda biraz daha yalnız, belki biraz daha buruk hissettiğimiz bir bayramı ardımızda bıraktık. Pek çoğumuz için bu bir ilk oldu. Acaba bir bayram sabahına uyanabilecek sağlıkta olduğumuzu, bunun aslında belki de en kıymetli şey olduğunu hissedebildik mi? Evet her şeye rağmen yaşam enerjisi ile doluyuz. Canlıyız. Bedenen ya da zihnen her daim hareket halindeyiz. Hatırlayabildik mi ki, tamamlayamadığımızı düşündüğümüz meselelerimizi çözebilmek adına zamana ve güce sahibiz. Umudumuz var. Bu süreçte bu en değerlimizi, sağlığımızı koruyabilmek adına evlerimizden çıkamadık. Barınabildiğimiz, kendimizi güvende hissedebildiğimiz bir alana sahibiz. Bunu güzelleştirebilmek de bizlerin elinde, farkına varabildik mi? Bizim için anlamlı olan günler de sevdiğimiz akrabalarımız, dostlarımız ile birlikte olabilmeyi ne kadar istesek de, tahmin edemeyeceğimiz durumlar sonucunda, bunun mümkün olamayabileceğini öğrendik. Özel bir günü gerçekten özel yapan nedir? Biraz da bunu düşünmek lazım. Sanıyorum büyük bir çoğunluk, buna anlam katanın birlikte güzel vakit geçirebilmek, paylaşabilmek olduğunu söyleyecektir. Evet biz insanlar oldukça sosyal canlılarızdır. Birlikte olmaktan, paylaşmaktan keyif alırız. Olumlu ya da olumsuz sonuçları olan tecrübeler ediniriz. Bu hem davranışlarımızı hem de zihnimizi geliştirir. Ufkumuzu açar. Birbirimizden fark etmesek bile çok fazla şey öğreniriz. Sanıyorum bu bayram öğrendiğimiz bir diğer şey de hatırlamak ya da hatırlanmak için yan yana olmamıza ihtiyaç olmadığı. Bazen içimize döndüğümüzde, dinlediğimiz de kendimizden de çok fazla şey öğrenebileceğimizi anlıyoruz. Böyle günler de ara ara geçmişi düşünüyoruzdur mutlaka. Peki herhangi bir çıkarım yapabiliyor muyuz? O gün nasıldı, bugün nasıl… Neler değişiyor, nasıl süreçlerden geçiyor. Bizlerin bu süreçte duruşu, kararları nasıl şekilleniyor. Neleri keşke yapsaydım diyoruz mesela.. Neden yapmadığımız hakkında ne düşünüyoruz.. Bazen yalnızlığın da insana bir şeyler anlatmada ve hissettirmede inanılamaz kuvvetli bir gücü olabiliyor. Bu gücü bi depresyon kaynağı olarak da düşünebilirsiniz, harekete geçiren, ateşleyici bir güç olarak da. Karar her zaman sizin. Fakat size bir tavsiyede bulunmam gerekirse, ben olumsuz düşüncelerin ve geçmişte takılıp kalmanın bizlere hiçbir fayda sağlamadığını ve ilerlememizi gerçekten engellediğini gözlemledim. Sorunlarımızı çözüm adına olumlu adımlar atmanın, o farkındalığı yakalamanın tam zamanı olduğu kanısındayım. Sorumluluklarımızı alma vaktimiz çoktan geldi. Kendimizi dinlemekten, acı verenler ile yüzleşmekten, yaşadıklarımızı kabul ve affetmekten kaçmayalım. Bu bizi oldukça hafifletecek ve gelecek için özgür kılacaktır. Unutmayalım ki burada ve şuan da yaşıyoruz. Bunu nasıl sürdüreceğimizin seçimi de bizlerin elinde. Hayatımız bir kapı ise o anahtar da biziz. Hepinize mutlu haftalar diliyorum…
Bengü İncesu
Psikolog,Aile Danışmanı

Düşünceleriniz...

Bengü İncesu

Bengü İncesu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST