Duygusal yeme

KALEM Farkıyla...

Duygusal yeme

Duygusal yeme

Duygusal yemeyi, bireyin olumlu-olumsuz duygularını düzenlemek ya da duygularla baş etmek amacıyla aç olmadığı halde bireyin besin tüketmek istemesi olarak tanımlayabiliriz. Çevremizden “Yemek yemek hayattan zevk almanın en iyi yolu”, “Canım sıkıldığı için yemek yiyorum”, “Şuan bir çikolata yesem mutlu olurum” gibi birçok cümleler duymuşuzdur. Bu tür yanlış düşünceler ve inançlar insanın duygusal yeme bozukluğunun çıkmasına neden olabilmektedir. Birey stres, üzüntü, öfke, mutsuzluk gibi olumsuz duygular hissettiğinde bu olumsuz duyguları gidermek için aşırı yeme eğiliminde bulunur. Duygusal yeme davranışının verdiği geçici gevşeme ve rahatlama hissi, kişiyi o anlık olumsuz duygulardan uzaklaştırır. Sonrasında gelen suçluluk duygusu, duygusal yemenin bir döngü haline gelmesine neden olabilir. Böylelikle birey yemeği duygularla baş etmek için bir araç gibi kullanır ve bu döngünün içinden çıkamaz hale gelir.
Duygusal açlık ile fiziksel açlık arasında belirgin farklar vardır. Duygusal açlık aniden gelir ve doygunluk hissine ulaşmak zordur, ancak midede fiziksel bir acı oluştuğunda hissedilir. Ne yediğini bilmeden tıkınırcasına yeme söz konusudur. Genellikle hamur işi, karbonhidratlı, şekerli, paketli ya da fast food gıdalar tüketilir. Ardından sıklıkla pişmanlık, suçluluk, utanç gibi duygular hissedilir. Fiziksel açlık ise bir süreç dâhilinde yavaş yavaş ortaya çıkar ve bu açlığa daha çok tolerans vardır. Yenilen gıdalarla ilgili farkındalık vardır.
Duygusal yemek yeme davranışı kişilerin hayatlarına psikolojik olduğu kadar fiziksel de olumsuz etkiler. Duygusal yeme davranışlarının sonucunda obezite, kalp damar hastalıkları, şeker, kolesterol gibi birçok fiziksel rahatsızlık görülebilir. Duygusal yeme tıkınırcasına yeme bozukluğu ve bulimia nevroza hastalığını beraberinde getirebilir. Eğer duygusal yeme bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyor ve kontrol etmekte zorlanıyorsanız bir uzmandan destek almanızda fayda vardır.

Uzm. Klinik Psikolog Duygu Engin
www.psikologduyguengin.com

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST