Emeklilik Müracaatı Ne Zaman Yapılmalı

KALEM Farkıyla...

Emeklilik Müracaatı Ne Zaman Yapılmalı

Emeklilik Müracaatı Ne Zaman Yapılmalı

Mesleğimizde gelenek olduğu üzere bu sene de sigortalılık süresi, emeklilik için aranan prim gün sayısı ve emeklilik yaşı kriterlerini sağlayan okurlarımızdan “Ne zaman emekliye ayrılayım?” soruları yoğun olarak gelmeye başladı. Genellikle Kasım ve Aralık aylarında şartları sağlayanlar için kritik önemde olan ve bu sorunun “net” cevabı kimi ekonomik verilerin gelecek yıl içerisinde açıklanacak olması nedeniyle yok maalesef. Ancak biz muhtemel veriler üzerinden yol gösterici bir tahminde bulunmaya çalışacağız.

Emekli Aylığı Hangi Parametrelerden Etkilenir?

Emekli aylığını belirleyen iki ana parametregüncellenmiş, ortalama aylık kazançve prim gün sayısına göre belirlenen aylık bağlama oranıdır. Emekli aylığı bu iki parametrenin çarpımıyla hesaplanır. İşlemin detayları fazla teknik bilgi içerdiği ve burada izahı güç olacağından sizi bu detaylarla boğmak istemiyorum. Ancak aynı prim gün sayısına göre Aralık ayında bağlanan aylık ile Ocak ayında bağlanan aylık arasında fark oluşmasının nedeni olan ve konumuz açısından önemine binaen söylemek istediğim bir hususu aşağıda dikkatinize sunmak istiyorum.

2019 Büyüme Hızı Emekli Aylığına Pozitif Katkı Yapmayacak Gibi

Aylık hesabında kullanılan güncelleme katsayısı, her yılın Aralık ayına göre TÜİK tarafından açıklanan en son temel yıllık tüketici fiyatları genel indeksindeki (TÜFE) değişim oranının % 100’ü ile sabit fiyatlarla GSYH gelişme hızının % 30’unun toplamına (1) tam sayısının ilâve edilmesiyle bulunur. Henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte ekonomi çevrelerince en çok öne çıkan beklenti rakamlarıTÜFE’nin %10 ve GSYH gelişme hızının %1 olması. Beklenen durumda büyüme hızının 2020 yılında yapılacak başvurular için emekli aylığına katkısı ya olmayacak ya da çok cüzi miktarda kalacaktır.

2019 Emekli Aylığına Müracaat İçin Avantajlı Duruyor

2019 yılı Ocak dönemi emekli zam oranı % 10,19, Temmuz dönemi emekli zam oranı % 5,01 yıllık kümülatif zam oranı ise % yüzde 15,71 oranında olmuştur.Bir başka ifadeyle 2019 yılında emekli olanların aylıkları kümülatif olarak % 15,71 oranında artmıştır. 2020 yılında emekli olacak sigortalıların aylıklarına uygulanacak güncelleme katsayısının, 2019 yılı emekli zam oranlarından daha düşük olacağına ilişkin beklentiden yukarıda bahsetmiştim. Bu öngörü ışığında, 2019 yılında aylık için müracaat eden sigortalının emekli aylığı tutarları yönüyle avantajlı olmasını muhtemel görüyorum. Elbette burada yapılan analiz muhtemel veriler ışığında ve beklenti rakamları doğrultusundadır. Gerçek rakamlar açıklandığında farklı sonuçlara ulaşılması her zaman olasıdır. Bir de emekli aylığının muhtemel tutarını öğrenmek isteyen okurlarım için faydalı olduğuna inandığım bir uygulamayı burada paylaşmak istiyorum Sosyal Güvenlik Kurumu e-uygulamaları içerisinde yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ bağlantısı üzerinden emekli aylığınızın muhtemel tutarını hesaplatabilirsiniz.

 

.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST