KALEM Farkıyla...

EMİN BELDE

EMİN BELDE

Geçen haftalarda sizlere Duhan suresinde bahsi geçen dumandan ve İran’a atılması kuvvetle muhtemel olan radyasyon bombası hakkında tasavvuf yazarı, üveyslerin öğretmeni Muharrem KARABAY’ın Aşk-ı Üveysi kitaplarından alıntı yaparak bahsetmiştik.
Peki karşılaşacak olduğumuz bu tehlikeye karşı nasıl bir önlem alabiliriz? Birey olarak ne yapabiliriz sorularına yine Muharrem öğretmenimizin bizlere öğrettikleri üzerinden aktarmaya çalışalım.
Bizlere en güzel kılavuz olan Peygamber Efendimiz’in veda hutbesinde bıraktığı mirası:
1. Allah’ın ipi Kur’an
2. Peygamber Efendimizin sünnet ve hadisleri
Biz Kur’anı yıllarca anlamak için değil, sadece okumak için okuduğumuzdan, ayetlerde her sorumuza cevap olduğunu idrak edemedik. Arapça okuduğumuz için anlayamadık mucize kitabımızı; hayatımıza sokmak için bir gayretimiz olmadı.
Okusaydık eğer; corona virüs ve radyasyondan nasıl kurtuluruz sorularına cevapların mevcut olduğunu görecektik. Muharrem öğretmenimiz der ki; Radyasyondan, yani nükleer serpintiden, ölümcül havadan nasıl kurtulacağımızı Kur’anı Kerim’de Rabbimiz sır olarak belirtmiş. Tin (İncir) suresinde cevaplar gizli olarak verilmiş.
Rabbimiz bu surenin hemen başında incire, zeytine ve devamlı yeşil ağaçların bulunduğu tepelere yemin ediyor. Surenin devamındaki ayetlerde ise incire, zeytine ve devamlı yeşil kalan ormanların sahip olduğu yere de Allah “emin belde” diyor. Rabbimiz neden durduk yere yemin etsin ki! Demek ki surede adı geçen bu üç ağaç (incir, zeytin ve çam ağacı) çok önemli ve düşünmemiz gerekli. “Allah bu ağaçların nükleer serpintiyi önlemede en etkili oluşuna yemin ediyor” der Muharrem öğretmenimiz. Bu ağaçların meyveleri, radyasyonun kötü etkilerine karşı vücudumuzda bir direnç sağlamaktadır. İran’a radyasyon bombası atıldığında çam fıstığı ve zeytinyağlı incir yiyerek, zehirli maddelerin vücudumuza zarar veremeyeceğini bildirmiştir.
1986 yılı Çernobil Nükleer Santrali’nin patlamasından sonra havada oluşan ölümcül gazların Alp Dağları’ndaki çam ağaçları tarafından emilerek zehirli gazların toprağa düşmesi engellenmiştir. Zehirli gazı emen çam ağaçlarının tepelerinde kurumalar gözlenmiş ve bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.
Biraz düşünelim lütfen. Bizim ülkemizde çam, zeytin ve incir ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu hangi ilimize yüce kitabımız “emin belde” demiş?
Kitap temini ve üveyslik hakkında ayrıntılı bilgi için: www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST