Emlakçı fazla alıyormuş

KALEM Farkıyla...

Emlakçı fazla alıyormuş

Emlakçı fazla alıyormuş

Geçen haftadan bu hafta için şu yandaş medyada her haltı bilenlerden, aslen sinema eleştirmeni olan ama şu an itibari ile düşüncesini değil ama yazması istenen konularda hiçbir araştırma yapmadan, sadece kendi bildiği kadarıyla sonuçlar üretip bunları muhteşem bilgilermiş gibi kaleme döken silahşörlerden birini yazacağım. Kusura bakmayın köşe yazarı diyemedim ki kendimi yazar olarak bile görmezken bunları cidden yazar olarak görmekte zorlanıyorum.

Zamanında sinema eleştirmenliği yaparken işinin hakkını veren ancak değişen konjektörde maaşını garanti altına almak ve gelirini arttırmak için yavaş yavaş yazılarının yönünü yıkama yağlamaya çeviren bu arkadaş geçen haftalarda rotasını emlakçılara çevirmiş. Ne tesadüf ki o ve ondan önceki hafta yandaş medyada çarşaf çarşaf fiyatları emlakçılar arttırıyor iddiası dolanıyordu ki herhalde bu biraz geç kalmış o konuya girmekte. Ama sağ olsun girmiş, neticede girmek zorunda zira öyle seçme şansı pek yok. Algılar ile ülke yönetilince o algıyı desteklemek için de bu tip arkadaşlara ihtiyaç oluyor haliyle.

Şimdi gelelim emlakçıların aldığı ücret neden göze batıyor; gayrimenkul danışmanları hizmet bedellerini satış rakamı üzerinden alıyor ve satış rakamları arttığında gelir de göreceli olarak artıyor ancak bu sadece rakamsal bir artış zira refah seviyesindeki bir artış değil. Buradaki problem gayrimenkul danışmanının aldığı hizmet bedeli değil gayrimenkul fiyatlarının artışıdır. Birinin emlakçılar yüzünden fiyatlar artıyor diyebilmesi için ya cidden zeka seviyesinin belli bir ortalamanın altında olması ya da hiçbir şey bilmeden işkembe-i kübradan sallıyor olması gerekir. Tabi burada asıl konu algı yaratmak olduğundan o da aslında mevzunun ne olduğunun farkında ancak yazma özgürlüğü yok.

Bu noktada kendisinin hiçbir zaman yapamayacağı şeylerin başında hayat pahalılığını sorgulamak gelecektir. Gayrimenkul fiyatları son 1-2 yılda neden bu kadar arttı? Geçen yıl 500.000 TL olan ev neden 1.500.000 TL’den el değiştiriyor şimdi? Benzin 7 TL’den 30 TL’ye çıktı, neden çıktı? Tuvalet kağıdı 30 TL’den 130 TL’ye çıktı, neden çıktı? Emlakçılar para almasın, benzin istasyonları para almasın, market sahipleri para almasın. Memurun, çalışanın, vatandaşının cebine insanca yaşayacağı bir meblağ girmesin ama ödeyeceği vergi artsın. Dış düşmanlar, iç düşmanlar safsatası ile vatandaş kandırılsın. Bunlara söyleyecek hiçbir sözü olmasın o köşe sahibinin, kendince düz mantıkla çözümlemeler yapsın ve bir incir çekirdeğini doldurmaz çözümlerini ulusal bir gazetede yazınca haklı olsun. O işleri geçeceksin, hayat pahalılığını yazacaksın, sebeplerini yazacaksın, vatandaşın ne şartlarda yaşamaya çalıştığını yazacaksın, doğruya doğru yanlışa yanlış diyeceksin ama topu auta atıp gol atmış gibi yapmayacaksın.

Emlakçı ne yapıyormuş? Satış rakamının üzerine %15-20 ekliyormuş, bu da fiyatı arttırıyormuş. Sen daha çok kazanmak için ekletiyor olabilir misin acaba kendi gayrimenkulünü satmaya uğraşırken? Ya da sağdan soldan duyduğun kötü örnekleri genele yayıp algı yaratıyor olabilir misin yazman emredildi diye? Kimse sana git emlakçı ile çalış demiyor; kendi gayrimenkulünü kendin satabilirsin, kendin gösterebilirsin, tapu işlemlerini kendin takip edebilirsin. Ne istiyorsan kendi başına yapabilirsin de sırf birilerine yaranmak için saçma sapan düşüncelerini ulusal bir gazetede yazamazsın diyeceğim ama bu akım medya mensuplarının yaptığı ortadayken sen de kendince doğruyu yapıyorsun tabi. Ahlak ve ahlaksızlık arasındaki ince çizginin neresinden baktığınıza göre değiştiği bir dönemde yaşıyoruz. Ahlaksızlığın allanıp pullanıp en temel ahlaki erdem gibi satıldığı, doğru ile yanlışın, iyi ile kötünün rollerinin değiştirildiği bir dönemde bu ülkenin ayakta durmaya çalışan vatandaşlarına yazık oluyor da adam çıkmış etten püften konuları boncuk bulmuş gibi yazıya dökebiliyor. Gerçi bu adamlara sorsan açık kalp ameliyatı da yapabilir, bir mimardan daha iyi proje de çizebilir, bir avukattan daha iyi hukuk bilgisine de sahiptir amma velakin toplasan, çarpsan, çıkarsan, bölüp parçalasan ortaya adam akıllı, dikkate alınacak bir tek şey çıkmaz.

Allah bunlara akıl fikir versin, kimseyi bunların düştüğü duruma düşürmesin…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST