Emlakçı jargonu

KALEM Farkıyla...

Emlakçı jargonu

Emlakçı jargonu

Geçen hafta şu “lüks daire” diye pazarlanan mülklerin çoğunun lüks değil ama yeni olduğuna bakmıştık. Müteahhitlerin ürettikleri daireleri pazarlarken kullandıkları en önemli jargon olarak birincilik ödülü alması gereken bir söylemdir demeye getirmiştik lafı; oysa lüks denilen hemen hemen çoğu dairenin yeni olmaktan başka hiçbir özelliği bulunmamaktadır. Bu hafta ise klasik emlakçı jargonuna bakalım diye sonlandırmıştık yazıyı.

Bizim sektörde ana problemlerden biri “çok laf yaparak satışı bağlamak gerek” inanışı olduğu için klasik emlakçı kafasındakiler konuştukça konuşur, anlattıkça anlatır ama karşısındakini dinleme gereği duymaz. Tabi bu kadar laf ortaya atıldığı için birçoğu yalan dolan ile bezenir ister istemez. Bu kafadaki arkadaşların özellikle ilan sitelerinde veya bir daireyi pazarlarken dillerine pelesenk ettikleri bir takım lafların aslında ne anlama geldiğine haydi hep beraber bakalım. Tabi yine parantezimizi açalım, gerçekten altı dolu söylemleri ayrı tutalım bununla beraber çoğu söylemin altının boş olduğunu bir kenara not edelim.

“ACİL” : Mal sahibi 20 tane emlakçıya verdi daireyi, acilen benim satmam lazım yoksa para başkasına gitti gidiyor maazallah.

“KELEPİR” : Kim bulduysa şu kelepir lafını Allah razı olsun, her ilana bu kadar mı yakışır bu söylem? Ucuz pahalı fark etmez dayıyorum “Kelepiri” biri gerçekten ucuz sanır falan da alır belki.

“FULL BOĞAZ MANZARALI” : Telefonumun zoom özelliği ne güzel bir şey; bana her yer full boğaz gibi geliyor.

“ÖZEL DEKORASYONLU” : Mal sahibi kafasına göre bir şeyler yapmış işte.

“MUHTEŞEM”: Daire 25 yıllık, giriş kat, full tadilat istiyor ama öyle böyle değil, yalı dairesine değişmem bu daireyi.

“…. EMLAK GÜVENCESİYLE” : Ne güvence verdiğimizi bilmiyorum ama ilanlarda yazarken güzel duruyor.

“ULTRA LÜKS” : E dairenin açık otoparkı var; bu devirde açık otopark lüks kere lüks, adeta ultra lüks. Sadece otopark olsa iyi üstüne üstlük görüntülü diafonu bile var, bir daireden daha ne beklenebilir ki?

“HEMEN TAPU” : Tapu dairesine gidiyoruz işte, başvuruları falan da yaptıysak hemen tapu yapıyorlar, bizim fazladan bir şey yaptığımız yok ama bu da güzel duruyor ilana yazınca.

“AKILLI EV” : Elektrikli panjuru var dairenin, düğmesine basınca kendi kendine açılıyor kapanıyor, eskiden panjur dediniz mi elle çekiştirip anca kapatır açardınız, bu ev de akıllı değilse ben hiç bir şey bilmiyorum.

“1 HAFTALIĞINA BU FİYAT” : 6 aydır daire satılmadı, bu hafta da şöyle bir fiyat deneyelim, haftaya değiştirir bir de öyle deneriz; ya nasip ya kısmet.

“DOĞA İLE İÇ İÇE” : Apartmanın köşesinde 2 tane ağaç var, etrafta da sokak köpekleri ve kediler cirit atıyor; binanın bulunduğu sokak asfaltlanmamış bayağı bayağı toz toprak; adeta dağ başında doğa ile yapayalnızsınız.

Velhasıl bu liste böyle uzayıp gider; gayrimenkul yatırımlarınızda sizi yanlış yönlendirmek için yaptığı işi abartmayan, pazarladığı mülkleri yalanlarla süslemeyen gayrimenkul profesyonelleri ile çalışmanız dileğiyle.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST