Emlakçıdan Olunca Ev Alıp Kiralamıyorlarmış (!)

KALEM Farkıyla...

Emlakçıdan Olunca Ev Alıp Kiralamıyorlarmış (!)

Emlakçıdan Olunca Ev Alıp Kiralamıyorlarmış (!)

Benim yine duyduğumda gülümsediğim söylemlerden biridir bu ki bazen mal sahipleri satmaya ya da kiralamaya uğraştıkları gayrimenkullerin sonuca ulaşamamasının sebebi olarak emlakçıları görür. Doğruluk payı var mıdır? Elbette gidip işin ehli olmayan birine gayrimenkullerini emanet ettilerse bir doğruluk payı var ancak genel olarak baktığımızda bunun geçerli bir önerme olmasının imkanı yoktur. Neden imkanı yoktur? Çünkü eğer bu önerme doğru olsaydı sektörde Gayrimenkul Danışmanlığı yapan işletmelerin kapanması ve herkesin sahibinden kiralama veya alım işlemini gerçekleştiriyor olması gerekirdi.

 

Gayrimenkullerin kiralanmamasında ana etken öncelikli olarak fiyat ve sonrasında ise doğru pazarlanmamasıdır. Çoğu gayrimenkul sahibi “SAHİBİNDEN” diye ilan astığında sürecin çok kısa olacağını ve hemen işleme döneceğini düşünür, ancak düşünüldüğü gibi süreç işlemez. Daha önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim gibi alıcılar gerçekten bir gayrimenkul almaya veya kiralamaya niyetlendiyseler kimden olduğuna bakmaksızın alırlar veya kiralarlar.

 

Peki kimler özellikle “SAHİBİNDEN” yer arar? Asıl sormamız gereken budur. Kiralık arayan biri bizlere vereceği hizmet bedelinde takılıyorsa büyük ihtimalle maddi bir sıkıntı içerisindedir veya yakın zamanda böyle bir sıkıntıya düşme ihtimaline sahiptir. Bu sebeple bizlere vereceği rakam kendisine ağır gelmektedir. Tabi bunu bu şekilde ifade etmek yerine “Prensip olarak emlakçıdan yer bakmıyoruz” veya “Emlakçılara havadan para kazandırmak istemiyorum” gibi bir mazeretlerin arkasına sığınırlar. Ve eğer gayrimenkul sahibi bu tuzağa düşerse çok büyük olasılıkla sonrasında çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalır.

 

Tabi şunu da atlamayalım, emlakçı vasıtası ile kiralanmış bir yerde gayrimenkul sahibinin problem yaşamayacağının garantisi var mı? Eğer gayrimenkul sahibi doğru bir danışmana yetki verip, tek elden pazarlanmasına olanak sağladıysa, bu süreç esnasında kendisi veya başkaları vasıtası ile kiralamaya uğraşmadıysa ve doğru bir iletişim kurulmuşsa sorumluluk almış olan gayrimenkul danışmanı olabilecek en iyi kiracı adayını bulmak için uğraşır. Ancak gayrimenkul sahibi birden fazla kişi ile kiralamayı yapmak istiyorsa o zaman hiçbir gayrimenkul danışmanı seçici olmak için uğraşmaz ve ilk gelen kişiye orayı kiralayıp işlemi sonlandırmaya çalışır. Bu sebeple böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması halinde tek suçu gayrimenkul danışmanına yüklemekten ziyade bu duruma kapı aralayan gayrimenkul sahibinin de sorumluluğu paylaşması gerekmektedir. Hızlı kiralama yapmak için emlakçıları birbirine kırdırmaya çalışmak sonrasında gayrimenkul sahibinin kırılmasına sebep olur ki çoğu zaman asıl problem tespit edilmediğinden bir sonraki kiralamada gayrimenkul sahibi yukarıdaki söylemi kullanarak kendisini güvenceye aldığını düşünür. Tabi olay aslında bir kısır döngü halini alır ve problem devam eder.

 

Satış işlemlerinde ise arayış içerisinde bulunanların “SAHİBİNDEN” arama sebebi tamamen gayrimenkulü ederinin altına bitirebilme ümididir. Bunun için mal sahibine ulaşıp farklı kanallar vasıtası ile fiyatı öldürme yoluna giderler. Bu durumdan rahatsız olmayan gayrimenkul sahipleri için zaten söyleyecek bir şeyimiz yok neticede cama “SAHİBİNDEN” tabelası asarak tüm bu süreci göğüslemek istediklerini farkında olmadan söylemektedirler. Oysaki bir gayrimenkul danışmanı ile beraber yola çıkmak satışın daha güvenilir bir ortamda gerçekleşmesini, sürecin keyifli bir şekilde sonlanmasını ve de doğru rakam ile işlem görmesini garanti eder.

 

Tabi burada en kilit nokta sizin ihtiyaçlarınızı doğru tespit eden, gayrimenkulünüzün piyasa şartları dikkate alındığında eder rakamını size doğru bir şekilde aktaran ve yaptığı işin hakkını veren bir gayrimenkul danışmanını bulmanız ve kendisini yetkilendirerek kendi özel hayatınıza devam etmenizdir. Çünkü sizin hakkınızı kendi hakkı gibi koruyacak bir danışman size düşündüğünüzden çok daha fazla fayda sağlayabilecek potansiyeldedir.

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

 

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST