Emlakçılardan Nefret Ediyorum

KALEM Farkıyla...

Emlakçılardan Nefret Ediyorum

Emlakçılardan Nefret Ediyorum

Geçen hafta “Emeğe Saygı”yı yazmıştım bu hafta ise bu saygıyı gösteremeyenlerin veya eline fırsat geçse göstermemeyi ticaret olarak gören zihniyetin ortak noktasından bahsetmek istedim; “Emlakçılardan nefret ediyorum”. 17 yıl bu sektörde olunca ara ara bu yaklaşımla direk karşılaştığım gibi tam olarak bu söylem olmasa da buna yakın söylemlerle karşılaştığımı biliyorum. Bundan sonra da karşılaşmaya devam edeceğim elbet çünkü bu zihniyetin beslendiği ahlaki bozulmuşluk ne yazık ki ülkemizde hali hazırda bulunan ahlaki çöküntünün bir yansımasıdır.Bu yaklaşımda inat edenlerin fikirlerini değiştirmek imkansızdır.

 

Şöyle bir düşününce belli bir iş kolundan nefret edebilmenin anlamsızlığı bir yana,bu olayı bir kişinin kendi yanlışlarını başkalarının üzerine yükleyerek vicdanen kendisini rahatlatmaya çalışması diye açıklayabiliriz. Elbette her birimiz yaptığımız seçimlerle veya karşı karşıya kaldığımız durumlarla zarara uğramış, zor durumda kalmış ve hatta kendimizi içinden çıkılmaz durumlarda bırakmış olabiliriz. Ancak şöyle de bir gerçek var ki kişi kendi seçimlerinin sonuçlarıyla yüzleşmek zorundadır. Ancak insanoğlu belli bir ahlak çıtasını aşmadığı sürece sorumluluklarını başkasına yüklemeyi tercih eder ki bunu atalarımız çok güzel açıklamıştır; “sütten çıkmış ak kaşık”.

 

Peki niye nefret ettiklerini söylüyor bazı kişiler bizden?

 

Bu grubun hatırı sayılır bir kısmı zamanında 3-5 lira daha az hizmet bedeli vermek için seçtiği emlakçılardan(!) yediği kazıkların acısını hala atlatamadıklarından bu söylemi kullanır. Kimdir burada asıl problem? Kazık atan emlakçı(!) mı? Yoksa ucuz hizmet peşinde koşup ciddi anlamda maddi kazanç elde etme hayaliyle kendisinden az hizmet bedeli alacağını söyleyen o emlakçıyı seçen kişi mi? Ava giderken avlanan diyelim isterseniz cevap olarak. Tabi bu gruba dahil olanların egosu zarar gördüğünden bu travmayı atlatmayı çoğu zaman başaramazlar. Neticede kazık atacakken, hak yiyecekken çok terste kalmışlardır ve o öfke ile yaşamak zorundadırlar. Bu sebeple bu kişilerle ticaret yapmaya çalışmak beyhude bir çabadır bizim için, genelde kendi hallerine bırakmakta fayda vardır.

 

Diğer bir kısmı nefret ederken niye nefret ettiğini bilmeyen gruptur. Daha öncesinde öyle bir problem yaşamışlıkları yoktur ama sağdan soldan duyup inandıkları safsatalar sebebiyle kendilerince ego yaparlar. Bir gayrimenkul almaya, satmaya veya kiralamaya gelmişken dayanamaz bu fikri ifade ederler ve üstüne de diretirler. Bunlar genelde komiktir çünkü niye savunduklarını bilmedikleri bir şey üzerinde ahkam keserler tıpkı milli savaş uçağımızın göklerde olduğuna inanan birine öyle bir uçağın olmadığına ikna edemeyeceğimiz gibi bunları da ikna edeceğim diye çabalamamak gerekir.

 

Son grup ise gerçekten iyi niyetle bir yer almaya veya kiralamaya niyetlenmişken yanlış kişiye denk gelmiş ve karşısındakinin yetkinliğini sorgulamadan o kişiyle yola çıkıp maddi veya manevi zarar görmüş olanlardır. Buradaki problem böyle önemli bir karar verilirken kendisine sunulan bilgileri tartmadan karşısındaki kişiye kayıtsız bir şekilde güvenilmesidir. Genelde ilk kez veya ikinci sefer gayrimenkul alanlar, satanlar veya kiralayanlar bu gruba girer. Ancak burada kritik nokta bu grup sorumluluk üstlenir ve kendi yaptıkları yanlış ile yüzleşecek cesarete sahiptir. Bu yaklaşımları ile en değerli müşteri grubuna rahatlıkla girerler. Süreç ile ilgili doğru bilgiler verildiğinde, bir güven ortamı yaratıldığında, yaptığınız işe ve müşterilerinize duyduğunuz saygıyı kendilerine gösterdiğinizde çok keyifli bir iş birliği yaşanır. Zaten bu tarz kişilerin fikirlerinin sizinle beraber değiştiğini görmenin manevi tatmini inanılmazdır, hele bir de sonuca ulaşıldığında artık o kişi sizin için bir müşteri değil uzun sürecek bir dostluğun tarafıdır. Biz gayrimenkul profesyonellerinin de istediği aslında bu tarz dostluklar kurabileceğimiz kişilere fayda sağlamak, para kazandırmak ve onların hayatlarına ufak da olsa dokunabilmektir. Çünkü onlar da bizim hayatlarımıza dokunmuşlar ve bize değer katmışlardır.

 

Size yakışan ve sizi anlayan bir gayrimenkul profesyoneli ile hala tanışmadıysanız en kısa sürede tanışmanız ve beraber yürümeniz dileğiyle…

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST