Erken Kalkan Yol Alır

KALEM Farkıyla...

Erken Kalkan Yol Alır

Erken Kalkan Yol Alır

Hep duyduğumuz ama uygulamaya geldiğinde bir türlü eyleme geçemediğimiz bir olgudur bu söylem. Baktığımızda herkesin doğruluğuna hak verdiği, kendince herkesin erken kalkıp yol aldığı bu dünyada gerçekte çoğu insanın beceremediği bir hayaldir. Niye hayaldir? Çünkü insanoğlu olarak bizlerin en güzel yaptığı şeydir mazeret bulmaktır ki bizim gayrimenkul sektörümüzün de kanayan yaralarından biridir bu aslında.

Gayrimenkul sektöründe para kazanmayı başaran gayrimenkul profesyonellerinin ortak özelliklerinden biri disiplinli bir çalışma arzusu ve buna bağlı güne erken başlayıp, zaman yönetimini iyi yapabilmesidir. Başarısız olup sektörden kopan veya potansiyelinin çok altında kazanan danışmanlara baktığımızda ise ortak özelliklerinden birinin zamanı aktif kullanamamasından geçtiğini görürüz. Tabi hemen hemen hiçbir gayrimenkul danışmanı bunu kabul etmez ve kendince mazeretler bulur, bununla birlikte sektörün dinamikleri çok açıktır; sen eyleme geçmezsen senin açığını kapatacak bir danışman mutlaka çıkar.

Biz gayrimenkul profesyonelleri yaptığımız iş icabı zaman yönetimini çok doğru yapıp, vaktimizi en etkin şekilde kullanmayı öğrenmek durumundayızdır. Ancak bunu yapabildiğimizde temsil ettiğimiz gayrimenkul sahiplerine ve müşterilere fayda sağlayabilir, sektördeki etkinliğimizi arttırabilir ve bu sektörden keyif alabiliriz. Bununla beraber sektörümüz genelde emekli bir CEO gibi davranan emlakçılardan geçilmez. Eğitimlerimde sık sık bahsettiğim bir konu olan sektöre girmeden önce 09.00 – 18.00 çalışan ve bu durumdan şikayetçi olan bir danışman sektöre girdikten sonra ilk olarak çalışma saatlerini düzenler. Nasıl düzenler? Yataktan kalkış saatini 09:00’a ve ofise geliş saatini 10:30-11:00 aralığına alır öncelikle. Malum, yılların acısını çıkarmak durumundadır. Bunca yıl sırtından para kazanan patronuna asıl patron kimdir bunu göstermek zorundadır. Eski patronunun bundan haberi olmasa da kendisinin olması yeterlidir. Hemen ardından sosyalleşmek için vakit ayırmaya yönelir, bunun için işten çıkış saatini 16:00-17:00 aralığına alır. Ne de olsa kendi işinin saatlerini kendi belirleme lüksüne sahiptir. Ve elbette bu şekilde başlanan ve kariyer olması gerekirken yarı zamanlı iş statüsünde çalışılan bir sektör danışmana beklediği getiriyi sağlamaz. Haliyle önce bir rahatlık, ardından gece yarılarına kadar anlamsızca ve her müşterinin peşinde koşulan bir tempo ve hemen ardından da sektörden kopuş gelir. Oysa bizim sektörümüz işe erken başlandığında ve sisteme uygun çalışıldığında hem danışman için hem de temsil ettikleri için çok daha verimli ve çok daha tatminkardır.

Çok başarılı ofis ve danışmanlara baktığımızda bunun örnekleri mevcuttur. Realty World Elfi’nin ofis sahibi Sevgili Özkan Aydemir, Realty World Plus’tanSevgili Emrah Şimşek,Coldwell Banker Batı’dan Sevgili Mümtaz Önal, Remax Lider’den Sevgili Kaan Aklar ve ismini sayamadığım yüzlerce ofis sahibi ve gayrimenkul profesyoneli bu kategoriye girerken yine ismini sayamadığım binlerce danışman ise sektöre inat çalıştıklarından şöyle bir sektör havasını alıp hızlıca veya yavaşça sektöre girip çıkmıştır ama değişmeyen gerçek sektörde kalıcı olamayıp çıkmış olmalarıdır.

Kendi adıma düşündüğümde ve bir öz eleştirimi yaptığımda 2020 için hedeflerim arasında çalışma saatimi daha da erkene çekmek ve güne erken başlayıp daha fazla yol almak var. Belki de en önemli hedefim bu diyebilirim, çünkü bu hedefle birlikte hem kendim için, hem temsil ettiğim müşterilerim için daha etkin ve faydalı olabileceğimi biliyorum, buna inanıyorum. Amerika’yı yeniden keşfetmektense en hızlı şekilde Amerika’ya gitmeye çalışmak çok daha mantıklı geliyor düşününce.

Ve eğer ben gayrimenkulümü satmak veya kiralamak isteyen bir gayrimenkul sahibi olsaydım kesinlikle vaktini etkin kullanan, disiplinli ve sektör gerçeklerini göz ardı etmeyen bir profesyonel ile çalışırdım. Tıpkı zamanında ColdwellBanker’dan Sevgili Altan Ercili ile çalışıp kısa sürede sonuca ulaştığım gibi. Burada sık sık dile getirdiğim; “Herkes kendisine yakışan kişi ile çalışır” söyleminde olduğu gibieminim herkesin çok yakınlarında kendilerine yakışacak, diğer sıradan emlakçılardan ayrışan bir gayrimenkul profesyoneli mutlaka vardır. Umarım en kısa zamanda o profesyonel ile yollarınız çakışır ve böyle bir profesyonel ile çalışmanın faydasını görme şansına sahip olursunuz…

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST