Eti Senin Kemiği Benim

KALEM Farkıyla...

Eti Senin Kemiği Benim

Eti Senin Kemiği Benim

Şimdiden tarihe not düşmek lazım. Bundan sonra hükümet (kim olursa olsun) havaalanı, yol, köprü falan yapamazsa sebebi emekli maaşları olabilir. Enflasyonu hiç konuşmayalım. Devlet kaynaklarının nasıl özelleştiğini, istihdam çemberinin nasıl daraldığını konuşmayalım. Bu kadar emekli maaşı para basılarak mı ödenecek? Başka çaresi yok gibi görünüyor.
Gençlere iş beğenmiyorlar diye öğüt verenler, 40 yaşında emekli edilecek. Peki ilerleyen süreç bütün vatandaşları nasıl etkileyecek dersiniz? Herkes kendini düşünmeye başladı bu ülkede, kendinden sonraki gençler umurunda değil o zaman hep beraber batacağız. Gençlere gün yüzü göstermeyeceksiniz üstüne siz de payınızı alacaksınız. Biraz iktisattan anlayan, azıcıkta kamu maliyesi bilen herkesin öngörebildiği gibi evet efendim, ülke yavaş yavaş batıyor. Uzun süredir unuttuğumuz popülizm siyasette tekrar egemen oldu. Vaat edilen yaşam, genç kuşakların omuzlarına inanılmaz külfet yükleyecek. Muhalefetin argümanı devlette israf, yolsuzluk ve hırsızlığı bitirip yaratılan kaynağı halka dağıtmaktı. Ancak devlet yönetiminde hiçbir yapısal düzenleme yapılmadan ve üzerine derin bir ekonomik kriz içerisinde kamu harcamalarının bu boyutta artırılması ülkenin tabutuna son çiviyi çakmakla eşdeğer değil mi?
İktidar muhalefet fark etmeksizin seçimi kim kazanırsa kazansın önümüze çok acı bir reçete konulacak. Ev, araba, elektronik alet gibi emtiaların fiyatları daha şimdiden arşa çıkmışken bunun üzerine bir de sosyal güvenlik sisteminin çökmesi gibi sistemsel bozukluklar eklenince durum gerçekten vahim bir hal alacak.
Meslek liselilerinin sigorta girişlerinin sayılmaması, erkeklerde askerlik borçlanmasıyla erkene çekilebilen sigorta girişinin kadınların doğum yaptığı yıla çekilememesi… Genç nüfus, ne zaman iş hayatına başlayacak, nerede çalışacak, hangi devlet fabrikasında? Bu ekonomik çarkı, genç nüfusun sayısı karşılayacak mı? Çark nasıl dönecek? Kim, ne için, kim için çalışacak?
Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar, alınan kararın ülke ekonomisine getireceği yük ve edinilmiş hak üçgeni içerisinde empati yapmaktan öteye gidemiyorum. Ne taraftan baksan, o haklı gibi geliyor. Mevcut emeklilik koşulları hakkında güncelleme yapmak ve her kesimi mutlu etmeye çalışmak daha iyi olurdu. Umarım kaş yapayım derken göz çıkarılmaz. Bir kesimin bayramı diğerinin felaketi olmasın.
Emekli olanlara tebrikler.
Olamayanlara geçmiş olsun.
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Cetin

Hanife Cetin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST