Ev ararken(!!!)

KALEM Farkıyla...

Ev ararken(!!!)

Ev ararken(!!!)

Birçok alıcı adayı bir gayrimenkul alırken ne yazık ki belli bir hedefe odaklanmak yerine kervan yolda düzülür mantığıyla ev arama telaşesi içerisinde olduğundan çoğu bir gayrimenkul alamıyor veya yanlış zamanda yanlış fiyatla gayrimenkul almak durumunda kalıyor. Bu sebeple bu haftayı gayrimenkul alımında yol haritası üzerine ayırmak istedim.

Öncelikle bir ev alımı orası da olur burası da olur, 2+1 de olur 4+1 de olur, para mühim değil yeter ki gönlümüze göre olsun ile maalesef olmaz. Hele hele uygun bir yer olursa alacağız ile hiç olmaz çünkü hedef belli değilse gidilen yolun pek de bir önemi yoktur zira o yolun sonunun nereye çıkacağı zaten baştan belirsizdir. Bu sebeple ilk yapılması gereken eldeki bütçe ile birlikte ihtiyaçların net olarak masaya yatırılmasıdır. Amaç yatırım ise ve ölücü değilseniz zaten dikkat edeceğiniz noktalar bellidir; bölge, kira geliri, hızlı kiralanabilme potansiyeli, kira geri dönüş oranı gibi ana kriterler vardır. Ancak aacağınız gayrimenkulde yaşamayı düşünüyorsanız bir kere ilk çıkış noktanız elinizdeki para olmak durumundadır. Niye böyle olması gerekir çünkü elinizdeki para eğer gönlünüzdeki daire tipine yetmiyorsa zaten çok da yapılabilecek bir şey yoktur.

Açıkçası ben oturmak amacıyla bir ev almak istesem ayıracağım bütçeye karar vererek başlardım. “Önce bulalım sonra bakarız bir çaresine” yöntemi genelde uzunca süre boş boş gezip kafa karışıklığı yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Bütçe konusunda sınırlarımı belirledikten sonra ihtiyaçlarımı masaya yatırırdım; “bizim için olmazsa olmazlar nelerdir?” ve “nelerden feragat edebilirim?” soruları bu noktada önemlidir. Bu soruların cevabı konusunda aile içinde bir mutabakat yoksa ortaya çıkan sonuç genelde bir kaos olur. Zira kadının beğendiğini erkek beğenmez, erkeğin beğendiğini çocuklar beğenmez, çocukların beğendiğini kadın beğenmez, herkesin beğendiğini kayınvalide beğenmez. O zaman ev bakmaya başlamadan önceliklere karar vermek bu işin yine olmazsa olmazıdır. Ardından bölgeye karar vermek gerekir. “Her yer olur” mantığı aslında hiçbir yer olmaza götüreceğinden bölgeye karar verirken eldeki bütçeyi dikkate alarak hareket etmek gerekir. Bölgesel anlamda daire tiplerine göre ortalama ev fiyatlarını belirledikten sonra aslında bölge de kendiliğinden ortaya çıkar normal şartlarda. Çünkü her sitenin, her bölgenin, her gayrimenkul tipinin yoğunlaştığı rakam aralıkları zaten bellidir ve eğer sizin bütçeniz 500.000 TL iken siz gidip de uygun bir şey çıkar belki diye 800.000 TL’lik gayrimenkullerin olduğu bölgelere bakarsanız en iyi ihtimal kendinizi yorduğunuzla kalırsınız. “Ya tutarsa” mantığına sahipseniz muhtemel Nasreddin Hoca’yı en iyi siz anlıyorsunuzdur çünkü ne göl maya çalar ne de 800.000 TL’lik ortalama değere sahip bir mülk 500.000 TL’ye düşer.

Dikkat ettiyseniz daha henüz ev bakmaya başlamadık, hala ihtiyaçları tespit aşamasındayız. İhtiyaçlarımızı tespit ettikten sonra ise ben kendime bir süre verirdim; 1 ay, 3 ay hadi bilemediniz maksimum 6 ay. Çünkü 6 aydan sonra fiyatların değişme ihtimali yüksektir. Muhtemel bu kadar sürede bulamadıysanız yeni bir 6 aylık periyoda başlarsınız ve bu böyle gider. Bu sebeple de süre önemlidir. Evet artık bakmaya başlayabilirsiniz çünkü artık nereye gittiğinizi ve nasıl gideceğinizi biliyorsunuzdur. Tabi burada kritik noktalardan biri de yine aradığınızı veya aradığınıza en yakını bulduğunuz taktirde hızlı hareket etmenizdir. İhtiyaçlarınızı karşılayan daireye ilk ziyaretinizde denk geldiyseniz çok fazla vakit kaybetmenizi önermem çünkü daha iyisini ararken genelde bulduğunuzu kaybetme riskiniz vardır. Ancak birçok alıcı adayının daha iyisini ararken ev alamadığına şahit olduğumuzdan bu detay önemlidir.

Bu aşamadan sonra ise tüm bu arayışınızı ya kendiniz organize edip sokak sokak gezeceksinizdir ya her gördüğünüz emlakçıya girip soracaksınızdır ya da size fayda sağlayacağına inandığınız tek bir gayrimenkul profesyoneli ile yol alarak hızlıca sonlandıracaksınızdır. Benim tercihim güvenebileceğim bir gayrimenkul danışmanı ile yürümek olurdu ancak tercih tabi ki sizin; amma velakin unutmamakta fayda var ki genel görüntü ucuza kaçtıkça zarar etme ve yanlış karar verme riskinin büyüdüğü yönündedir. Bu sebeple de yatırımınız için en doğru kararı yine siz vereceksinizdir diye düşünüyorum.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST