Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar işsizlik ödeneği alabilir mi?

KALEM Farkıyla...

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar işsizlik ödeneği alabilir mi?

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar işsizlik ödeneği alabilir mi?

İşsizlik sigortası; bir işyerinde hizmet akdine dayalı olarak çalışan ve çalıştığı süre içerisinde işsizlik sigortası primi ödeyen kimseleri kapsamına alır. İşsizlik sigortası kapsamına giren tüm sigortalıların, bunların işverenlerinin ve devletin zorunlu olarak işsizlik sigortası primi ödemeleri kanun hükmü gereğidir. Buna göre, sigortalı işçinin, işverenin ve devletin ödemek zorunda oldukları işsizlik sigortası primi % 1 sigortalı, % 2 işveren ve %1 devlet payından oluşur.

Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek işler kimi nedenlerle aile bireyleri dışındaki kişiler tarafında yapılır. Ev hizmeti çalışanları kavramı işte bu işleri yapanları işaret etmektedir. Ev hizmetlerinde çalışanlar genel olarak sigortasız çalıştırıldığı için 6552 sayılı Torba Kanunla 5510 sayılı Kanuna ek 9 uncu madde eklenerek düzenlemeye gidilmiştir. Düzenleme ile ev hizmetlerinde ay içinde 10 günden az çalışanlar ile 10 gün ve daha fazla çalışanlar şeklinde iki ayrım yapılmıştır.

Ayda 10 Gün ve Daha Fazla Süreyle Çalışan sigortalılar normal işyerlerinde çalışan sigortalılar gibi 4/1-a(SSK) bendine tabi sigortalılara sağlanan haklardan aynı şekilde yararlanırlar. Bu sigortalılar hakkında uzun ve kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası ve 4447 sayılı Kanunun 46’ncı maddesine göre işsizlik sigortası hükümleri uygulanmaktadır.

Ayda 10 Günden Az Çalışan sigortalılar ise sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı sayılmaktadır. Bu şekilde sigortalı çalıştıranlar 10 güne (10 hariç) kadar çalıştırdıkları sigortalılar nedeniyle işveren sayılmamakta, bu kapsamda sigortalı çalıştırdıkları her gün için sigortalı çalıştıranlar sadece prime esas günlük kazanç alt sınırının %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemektedirler.

İşsizlik maaşının alma şartlarından biri son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olmasıdır. Bu bilgiler ışığında 10 gün ve daha fazla süreyle evde çalışana işsizlik sigortası primi ödenmiş olduğundan işsizlik maaşı almaya ilişkin diğer şartların da sağlanması durumunda işsizlik maaşı ödenir.
Ancak ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar; adlarına işsizlik sigortası primi ödenmediğinden işsizlik maaşı alamazlar.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST