Eyvah! Çocuğum okula gitmek istemiyor

KALEM Farkıyla...

Eyvah! Çocuğum okula gitmek istemiyor

Eyvah! Çocuğum okula gitmek istemiyor

Okulların açılması ile birlikte”okula gitmek istemiyorum”cümleleri duyulmaya başlanmış olabilir.
Bunlar bazen masumane anneden ayrılamama durumları olur iken.
Bazen sebep akran zorbalığı da olabilir. Sıkça duyulan akran zorbalığı nedir? Ne yapmak gerekir onları konuşalım mı?
Çünkü bizler el bebek gül bebek büyüttük, koruyup kolladık miniklerimizi.Ama Yaşıtları acımasız.
Çocuklar okuldan geldikten sonra bugün arkadaşım bana tekme attı, bana cüce, koca göbekli, dört göz, koca kafalı, ısırdı, saçımı çekti gibi cümleler kuruyorsa akran zorbalığına maruz kalmış olabilir, sende onun saçını çekseydin, sende vursaydın gibi cümleler söylemek yerine çocuğunuza yapılan davranışın doğru olmadığını anlatın, tek başına çözmesini beklemeyin. Arkadaşına bu yaptığından hoşlanmadım, bir daha yapmanı istemiyorum gibi cümlelere istemediğini söylemesi önemli.

Davranışı yapanın da bir çocuk olduğunu unutmamak önemli.Şiddet şiddeti doğuruyor. Tabi ki çocuğun tek başına çözmesini beklemekte doğru olmaz. Çünkü çözemediği zaman çocuk kendini yetersiz hissedebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ne yapmalı?

Öğretmen ile konuşulmalı ve konu iletilmeli, öğretmen iyi bir gözlemci olmalı ve akran zorbalığı mı diye çok iyi analiz etmeli, okulda Rehber öğretmen ile iş birliği içinde olmalılar.
Yapılan çalışmalar göre zorba çocukların aile ilişkilerinde problem var. Yani çocuğunda destek alması iyi olacaktır. Keşke elimde sihirli değnek olsada hiç bir çocuk böyle zorbalıklara maruz kalmasa.
Lütfen çocuklarla konuşmanıza ve davranışlarınıza, tutumlarınıza ekstra dikkat edin. Onlarında ileride birer yetişkin olacağını unutmayın. Anne ve babalar söylediklerinden çok yaptıklarına dikkat etmeli.
Uzman önerisi;
“Çocukların psikolojik yönden sağlıklı yetişmeleri için evlerin sıcak yuva olması gerekir. Evlerin sıcak yuva olması içinse muhabbet, sevgi ve saygı en temel ihtiyaç listesidir. İhtiyaç listesi sürekli güncel tutulmalıdır”.

Oldukça sık duyar olduğumuz “akran zorbalığı “ ne demek?

Akran zorbalığı; çocuk ve ergenle aynı yaş gurubunda olan kişi veya kişilerin birbirine veya tek bir kişiye karşı fiziksel sözel ve davranışsal olarak örseleyici, zarar verici davranışlarda bulunmasıdır.
Arkadaşlar arasında söylenen bir sözden sonra “şaka yaptık” gibi cevap verebilir. Ancak akran zorbalığı şaka ile karıştırılmaması gereken önemli bir konudur.

Akran zorbalığı aynı kişiye sürekli yapılan davranış bütünüdür.Süreklilik önemli bir ayıraç.
Çocukları okuldan soğutan, akademik başarıyı düşüren, yaşıtlarından uzaklaştıran ve şiddet eğilimli bireylere dönüştürmesine sebep olan akran zorbalığına karşı dikkatli olmak önemli.

Uzmanların ailelere önerileri
* Çocuğu konuşmasını bölmeden ve yargılamadan dinleyin
* Zorbalık karşısında nasıl davrandığı ve neler hissettiğini anlayın
* Zorbalığın durdurulması için okul ve öğretmen ile işbirliği önemli
* Çocukların kendi haklarını bilmesi ve söylemesi gerekli
* Zorbalığı önleyici aktiviteler düzenleyin
* Anında harekete geçmek önemli

Ne yaparsanız yapın sevgi ile yapın…

“Sevgiyi değerli kılan, uğruna ölünmesi değil uğruna emek verilmesidir.”
Doğan Cüceloğlu

Kitap önerisi

Düşünceleriniz...

Pınar Şimşek

Pınar Şimşek

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST