KALEM Farkıyla...

Fatiha

Fatiha

Fatiha’nın kelime anlamı “açan, başlangıç” demektir. Fatiha suresi Kuran-ı Kerim’in ilk suresidir. Kuran’ı ilk açtığımızda bu sure karşımıza çıkar. Aynı zamanda fetihtir bu sure bizler için. Hem kendimizi, hem de Kuranın fethi bu sure ile başlar. Namazda olmazsa olmaz surelerden biridir. Her rekatta okunur, okumazsak namazımız olmaz. Halk arasında Elham olarak bilinen Fatiha suresini gün içinde çok okuyoruz. Ölmüşlerimize okuyoruz, dualarımızın ardından okuyoruz. Okuyoruz da ne kadar idrakle okuyoruz. Ayetlerin anlamlarını hiç düşündük mü? Bizlere nasıl mesajlar var hiç merak ettik mi?
Toplamda 7 ayetten oluşan suremizin ilk 3 ayeti Rabbimize ait, 4. ayet bizler için ve son 3 ayet ise Peygamber Efendimizin duasını içerir. Rabbimizin Rahman ve Rahim oluşu, alemlerin Rabbine teşekkür ve din gününün sahibi olan Rabbimize övgüler var ilk ayetlerinde. 4. ayeti ise çok önemli ve diyor ki: “Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz.” Ya Rabbim, ibadetim senin için. Gösterişten, beklentiden, hesap-kitaptan uzağım. Senin rızanı kazanmak için ibadet ediyorum. Seni daha çok sevmek için tüm bu taatlarım. Sen de beni sever misin? Senin emirlerini elimden geldiğince, yine senin müsaadenle yapmaya çalışıyorum. Kabul eder misin? Tüm bu eksik kusurlarımla huzuruna geldim. Sen beni huzuruna çağırdın ve getirdin. Aslında hepsi senden. Çok teşekkür ederim Rabbim. Sana olan kulluk borcumu nasıl ödeyebilirim? Senin için ne yapabilirim? Seni nasıl yüceltebilirim? Diye tefekkürlerimizi giderek genişletebiliriz. Allah’a yapılması gereken kulluğu en saf, yalın ve katışıksız anlatan en önemli ayettir 4. ayet. Kulluğumu sana yapıyorum Rabbim. Bunun için gayretteyim. İbadetim sana, hamdım, şükrüm sana diyoruz Rabbimize. 4. ayetin ikinci kısmında ise “yalnız senden yardım dileriz” diye Rabbimize bildiriyoruz. En büyük lütuf ve yardım sahibi Allah. Her sıkıştığımızda Rabbimizle olan muhabbetimizi artırmamızı bizlere öğreten çok önemli bir öğreti var Fatiha suresinde. Başımız derde girdiğinde, hastalıklarımızda, insanların sizi anlamadığını düşündüğünüzde, imtihanlarımızda bizlere en güzel yardım Rabbimizden gelir. Başvuracağımız ilk mercii Allah. Rabbim bana yardım eder misin? Rabbim imtihanımı kolay ve mübarek eyler misin? O kadar çok ifade şekli var ki ve O’ndan yardım istemek o kadar kolay ki! Eş, çocuk, anne, baba, komşu, arkadaş, kardeş, dost bildiklerimiz var. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, ilk olarak kimden yardım istersiniz? İlk sıraya Rabbimizi koyalım ki yardım hemen gelsin. O’nunla yakınlığımız artsın. Allah’ı bulan, başka neyi arar. Allah diyen hangi kul yardımsız kalmış, darda kalmış?
Son ayetlerde ise Peygamber Efendimiz dua ediyor, Rabbinden istiyor. “Rabbim bizi doğru yola ilet, kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; gazaba uğramış ve sapıtmışların yoluna değil.” diyor. Mutlu kimselerin yolu Allah’ın hidayete erdirdiklerinin yoludur. Fatiha suresinin 4. ayetini kendilerine sancak edinenler, Tevhidi ise bayrak edinenlerin yoludur. Üveys Veysel Karane zirkini yapan, üveyslerdir o mutlu kimseler. Mutluluğun kaynağına inmek isterseniz eğer, www.veyselkarane.com sitesini mutlaka inceleyin derim.

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST