Flört şiddetinin hukuki boyutu

KALEM Farkıyla...

Flört şiddetinin hukuki boyutu

Flört şiddetinin hukuki boyutu

SORU 1: Flört Şiddeti Nedir?
Bir duygusal ilişki içerisinde, cinsiyet fark etmeksizin bir partnerin diğer partner üzerinde güç kullanması, baskı uygulaması ve diğer partneri istismar etmesidir. Çoğu zaman ilişki içerisinde fiziksel temele dayanmayan şiddet algılanmamakta; hatta şiddet uygulayan partner dahi şiddet uyguladığının farkında olmamaktadır.

SORU 2: Peki; Biz Bir Flört Şiddetine Maruz Kalıyorsak Bu Şiddeti Nasıl Fark Edebiliriz, Bu Şiddeti Nasıl Fark Ederiz ve Bu Şiddetin Türleri Nelerdir?

a) Sosyal Flört Şiddeti: Eğer; partneriniz sizin arkadaşlık ilişkilerinize karışıyorsa, arkadaşlarınızla görüşmenizde cinsiyet ayrımcılığı yapıyorsa, sizi yalnızlaştırıyorsa; ve bu baskılamaya ‘’namus ya da sadakat’’ unsurlarını sebep gösteriyorsa, kısaca; sosyal yaşamınıza rızanız dışında müdahale ediyorsa; sosyal flört şiddetine maruz kalıyorsunuz.
b) Dijital Flört Şiddeti: Eğer; partneriniz teknolojik cihazları ve iletişim cihazlarını sizi kontrol etmek için kullanıyorsa, bu araçlar aracılığıyla sizi tehdit ediyorsa, sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini istiyorsa ve bu hesapları kontrol ediyorsa, sosyal medyada kimlerle takipleşeceğinize müdahale ediyorsa, paylaşımlarınızı kaldırmanız için sizi zorluyorsa, telefonunuzu veya bilgisayarınızı karıştırıyorsa, sürekli mesaj atıyor ve hızlı bir yanıt bekliyorsa dijital flört şiddetine maruz kalıyorsunuz.
c) Cinsel Flört Şiddeti: Eğer; partneriniz cinsel birleşme ya da yakınlaşma için rızanızın olmadığı zamanlarda da zorluyorsa, ‘’hayır’’ kelimesini yanıt olarak kabul etmiyorsa, cinsel ilişik kurmak adına sizi baskılıyorsa, cinsel ilişki esnasında size rızanız dışında psikolojik ya da fiziksel şiddet uyguluyorsa, korunma yöntemlerini kullanmamak adına direniyorsa; cinsel flört şiddetine maruz kalıyorsunuz.
d) Israrlı Takip (Stalking): Eğer; ayrıldığınız partneriniz, hali hazırda birlikte olduğunuz partneriniz ya da açıkça reddettiğiniz biri tarafından sürekli gerek sosyal medya üzerinden dijital olarak gerekse fiziksel olarak takip ediliyorsanız, bu kişiler sizden haber alabilmek adına çevrenizi de rahatsız ediyorsa, rızanız dışında size hediyeler gönderiyorsa, güvenli alanınızda rızanız olmadığı halde karşınıza çıkıyorsa, size ulaşamadığında eşyalarınıza zarar veriyorsa; ısrarlı takibe maruz kalıyorsunuz demektir.
e) Mansplaining: Eğer; partneriniz kendisini sizden üstün görüyor ve size küçümseyici davranıyorsa, size üsten bir dille bir şeyler anlatıyorsa, sözlerinizi keserek konuşmalarınızı önemsizleştiriyorsa, konuşmalarınızı düzeltiyorsa, sizin yerinize sipariş veriyorsa, sizin yerinize sizinle ilgili konularda açıklamalarda bulunuyorsa; mansplaininge maruz kalıyorsunuz.

SORU 3 : Flört Şiddetinin Hukuki Yaptırımı Nedir?
Flört şiddeti türlerinin çoğunun hukuki yaptırımı bulunmaktadır. Örneğin “Benden ayrılırsan…” diye başlayan cümlelerle bir şeyi yapmaya veya yapmamaya zorlanması şantaj suçuna girmektedir. Şantaj suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 107. maddesinde düzenlenmiş olup tehdit suçunun özel bir şeklidir. Partnerini ayrılmamaya ya da bir şey yaptırmaya zorlamak adına haksız çıkar sağlamak için işlenen şantaj suçunun yaptırımı ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezasıdır.

TCK’nın 106. maddesinde düzenlenen tehdit suçu da flört ve duygusal ilişkilerde karşımıza çıkmaktadır. Eğer kişinin kendisine veya yakınına vücut bütünlüğüne, cinsel dokunulmazlığına ya da mal varlığına karşı saldırı geleceğinden bahisle sevgilisini korkutan kişi tehdit suçunu işlemiş olacaktır. Tehdit suçunun basit halinin yaptırımı ise “6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası”dır. Örneğin; “Onunla bir daha görüşürsen senin ayağını kırarım, evini başına yıkarım” gibi iç huzuru bozacak ve kişide korku uyandıran sözler tehdit suçudur. Ayrıca sevgililer arasında en çok işlenen ve kişinin onur, saygınlık ve şerefini küçük düşürecek nitelikteki sözler hakaret suçunu oluşturmaktadır. Örneğin; sevgilisine hakaret etme amaçlı “Şerefsiz, aklı kıt, beyinsiz, insan müsveddesi, geri zekalı” gibi sözler sarf etmesinin basit halinin yaptırımı 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.

Av. Ezgi ENGİN & Stj. Av. Efe AYRAN

Düşünceleriniz...

Ezgi Engin

Ezgi Engin

Avukat Ezgi Engin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST