KALEM Farkıyla...

Galatasaray

Galatasaray

Yine Galatasaray ve yine yabancı oyuncular. Efsane teknik direktör Fatih TERİM bir kez daha eleştirilerin hedefi oldu. Sebep belli, Real Madrid karşısına 11 yabancı futbolcudan oluşan bir ilk 11 çıkartması. Avrupa arenasında Türk oyunculara güvenmeyen bir Türk teknik direktör yarattık yıllar içerisinde ve bir de paye verdik kendisine; “İMPARATOR” dedik. Yazık, kendisine yakışanı yapmalı ve artık Türk futbolundan elini çekip bir köşedeoturmalı Fatih hoca. Olmuyor çünkü, Türk oyunculara şans vermeden Türk futboluna hizmet edemezsiniz. Ancak ihanet edersiniz.
İkinci yarıda oyuna Ömer BAYRAM girdi ve seyrettiğimiz aciz futbolun içerisinde tek ayakta kalan oyuncu oldu. Sebebi ortada, utandı çünkü. Bu skorla Türkiye’ye dönmekten ancak TÜRK sporcusu utanır. Diğerleri umursamaz bile ki zaten de öyle oldu. Hiç utanmadılar o utanmazlar ordusu.
Ülkemizde futbol vatandaşları en çok meşgul eden sohbet konusu. Rekabet sadece oyuncular arasında değil taraftarlar arasında da tüm gün sürüp gidiyor. Gün içerisinde futbol konuşmayan neredeyse kimse yok. Aynı zamanda futbol ülke ekonomisinin de önemli bir kısmını teşkil ediyor. Taraftarlar para vererek bu ekonomiyi büyütüyorlar ve utanmaz ruhsuz futbolcular da bu paraları alarak rezaleti sahneliyorlar.
Bir taraftar düşünün, çalıştığı iş yerini zarara uğratsa tazminatsız işinden olur, zararı ödemekle mükellef olur, aşağılanır ve daha sonrasında yapacağı iş başvuruları için de tavsiye mektubu alamaz. Yani hatasının bedelini ağır öder. Bir de üstelik bu taraftar para ödeyerek maça gider, para ödeyerek forma satın alır hatta kulübün diğer markalı ürünlerini de para ödeyerek alır. Hiç bir ücret almadan kulübünün her alanda reklamını yapar. Oysaki o futbolcu denilen utanmazlar ordusu bir kuruş katkıda bulunmadıkları kulüplerden “profesyonellik” adı altında dünya para alırlar ve yaptıkları hatalarla çalıştıkları iş yerlerini milyonlarca lira zarara uğratıp bir de üstüne rezil edecek sonuçlar alırlar ve hiçbir şey olmamış gibi bir güzel sonrasını gece kulüplerinde utanmadan geçirirler. Hiç ceza almazlar ve bir sonra ki maçta iki üç olumlu pas atınca da göklere çıkarılırlar. Oysaki görevleri gereği zaten olumsuz pas atmamaları gerekir. Yani sadece işlerini yaptıklarında ilahlaşırlar. Bir de üstüne reklamlarda boy gösterip ekstra ücret alarak rezil ettikleri kulüpleri sayesinde geçinirler. Bu utanmazlara da futbolcu deniyor işte.
Galatasaray futbol kulübünü Ali Sami Bey (YEN) kurmuştur. Ali Sami Bey Galatasaray futbol takımını kurma gerekçesi olarak; “Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek” demiştir. Türk olmayan takımları Türk olmayan futbolcular ile yenmenin Türk Milleti’ne ne gibi bir övüncü olabilir? Fatih TERİM bunun cevabını tüm camiaya ve tüm Türk Milletine vermelidir.
Bizde çocuklara futbolcu ismi vermek eski bir gelenektir. Can, Metin, Fatih, Şenol, Tugay, Arda… Hepsi Türk futboluna mal olmuş oyuncular ve oynadıkları dönem doğan çocuklar onların isimlerini alarak büyüdüler. Onlar kadar büyük bir başka “ordünaryus” payeli futbolcumuz LEFTER’in ismi ise hiçbir Türk çocuğuna konmadı çünkü Lefter’le herkes övünse bile Türk değildi ve o eksiklik bu isim konusuna engeldi işte. Şimdi merak ediyorum, Galatasaray’lı bir baba bu geleneği nasıl sürdürebilir. Sürdüremez elbette ki sürdüremiyor da.
Fatih TERİM artık bu yanlıştan ya dönmeli yada kulüpten ayrılıp evine dönmeli. Türk futbolcularının olmadığı bir Türk takımını izlemek istemiyorum ben ve tüm Galatasaraylılar. Yeter artık.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST