Gayrimenkul Danışmanını Seçerken…

KALEM Farkıyla...

Gayrimenkul Danışmanını Seçerken…

Gayrimenkul Danışmanını Seçerken…

Gayrimenkul sahipleri ile yaptığımız görüşmelerde çoğunlukla rastladığımız durum bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmanın kendilerine sağlayacağı faydayı bilmedikleri ve bununla beraber çalışmak istedikleri taktirde ise neleri dikkate almaları gerektiği konusunda doğru yaklaşımdan çok uzak oldukları yönündedir. Aslına bakarsak haksız da sayılmazlar çünkü yılların getirdiği alışkanlıklar ve önyargılar bir takım çekinceleri de beraberinde taşıyor ister istemez. Haliyle gayrimenkullerini satma veya kiralama noktasında kendilerini güvenceye almak maksadıyla inanılmaz bir savunma mekanizması oluşturuyorlar. Bu yaklaşım kendilerini koruyor gibi görünse de savunmanın ötesinde başta gayrimenkul sahibine zarar veren bir hal alıyor zamanla.

 

Tüm eğitimlerimde ve tüm mal sahibi görüşmelerinde üzerine basa basa söylediğim bir konudur; gayrimenkul işlemleri ayrı bir profesyonellik ister ve bundan 10-15 yıl önceki dinamikler yerini çok daha profesyonel yaklaşımlara bırakmış durumdadır. Perakende ürün satmak gibi değildir gayrimenkul satmak ve “ben bu rakamı istiyorum, parası olan alsın veya kiralasın”şımarıklığından uzaklaşılması, olayın profesyonel olarak ele alınması ve sürecin çok daha dikkatli yürütülmesi gerektirmektedir. Neticede bu tarz işlemlerde dönen rakamlar az buz paralar değildir ve yapılan yanlış bir işlemin geri dönüşü maalesef bulunmamaktadır.

 

Peki gayrimenkullerinizi satarken ve kiralarken hangi gayrimenkul danışmanı ile çalışmanız size fayda sağlar? Ve hangi danışmanı seçerseniz size faydadan çok zarar getirir?

 

Benim yıllardır gördüğüm dikkate alınması gereken ilk kriter; mal sahibinin her şartta suyuna suyuna giden, her söylediğini kabul eden ve “hazır müşterim var” yalanını defalarca kullanan emlakçıdan uzak durulması gerektiğidir. Çünkü bu tarz yaklaşımda bulunan emlakçının tek derdi afiş asabileceği bir gayrimenkul ve oradan kazanacağını hayal ettiği paracıklardır. Oysa mal sahibinin duymak istemediğini bildiği halde gerçekleri söyleyen bir gayrimenkul danışmanının önceliği yaptığı mesleğin gerektirdiği danışmanlık hizmetini vermek ve mal sahibini gayrimenkulün pazarlama yetkisini alamayacak olsa dahi bilgilendirmektir.

 

Bir diğer husus gereksiz yere ağzı çok laf yapan ve her konuda bilgili olduğunu size anlamsız detaylarla kanıtlamaya çalışan emlakçıdan uzak durulması gerektiğidir. Özellikle sizin konuşmanıza fırsat vermeksizin “alırız, satarız, yaparız” klişeleri ile karşılayan emlakçıyı gördüğünüzde aklınızda bulunması gereken büyüklerimizin söylediği “Çok laf yalansız olmaz” cümlesidir. Dinlemeyi öğrenmiş bir danışman sizi anlamak için çaba sarf ediyordur ve onun önceliği size fayda sağlayabilmektir.

 

Kendi hizmet bedelinde yani kendi hakkı olan rakamda indirim yapan emlakçıdan kesinlikle uzak durun. Kendi hakkını koruyamayan biri sizin hakkınızı korumak için asla çaba sarf etmeyecektir. Ucuza iş yaptırayım derken düşündüğünüzden çok daha fazla zarara uğrayabilirsiniz.

 

Seçeceğiniz gayrimenkul danışmanının eğitimli olması önemlidir. Çünkü eğitime açık bir danışman kendisini geliştirmek ve müşterisine sağlayacağı faydayı arttırmak için sürekli uğraşır.

 

Kendisine özen gösteren gayrimenkul danışmanı önce kendisine, sonra size ve en nihayetinde mesleğiyle birlikte aldığı sorumluluğa değer veriyordur. Kendisine saygısı olmayan ve bunu kılık kıyafetiyle, görüntüsüyle, konuşmasıyla çok net ortaya koyan bir danışman size zarar verir. Bu sebeple seçeceğiniz danışmanın dış görünüşüne bir alıcı gözüyle bakmanızda her zaman fayda vardır.

 

17 yıldır bu mesleği icra eden biri olarak bu listeyi sayfalarca uzatabilirim. Bununla birlikte siz yine de  etrafınıza şöyle dikkatlice bir bakın. Çünkü mutlaka bu bahsettiğim özelliklerden çok daha fazlasını taşıyan ve işini severek yapan birçok gayrimenkul danışmanı size çok yakın bir yerlerde müşterilerine fayda sağlamak için uğraşıyordur. Biliyorum ki “Doğru Danışman Fark Yaratır”ve yine biliyorum ki yanlış kişilerle yola çıkıp doğru sonuçlar beklemek hayalperestlikten öte çok enteresan bir durumdur.

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST