Gayrimenkul Sektöründe Kurumsallık

KALEM Farkıyla...

Gayrimenkul Sektöründe Kurumsallık

Gayrimenkul Sektöründe Kurumsallık

Gayrimenkul sektörü son 15 yılda oldukça gelişti. Bunda elbette gayrimenkul sahiplerinin ve alıcılarının bilinçlenmesinin yanı sıra sektörde faaliyet gösteren danışmanların da kendisini geliştirmesi önemli bir unsur oldu.
Eskiden çoğunlukla yerel emlak firmaları dediğimiz 20 m2 dükkanlarda bu işi yapan emlakçı profilinden, şimdilerde 100 m2 üstü ofislerde bu işi profesyonelce ve kurumsal markaların çatısı altında yapan Gayrimenkul Profesyonellerine doğru bir kayma gerçekleşti. Bu değişim devam edecek ve sektör yavaş yavaş oyun kurallarının daha da profesyonelce ele alınmasıyla kendisini geliştirecek.
Bununla birlikte yine de sektörde hala bu işi profesyonelce yapmayan, merdiven altı dediğimiz türde ofissiz çalışan veya kurumsal kimlikten uzak, 20-25 m2 yerlerde “1 masa, 1 kasa, 2 sandalye” esasıyla yapan, eğitimsiz ancak her şeyi bildiğini iddia eden birçok kişi faaliyet gösteriyor. Alım ve satımlara aracılık ediyorlar. Bunu yaparken de belli kurallardan ziyade “GÜVEN, ŞEFFAFLIK, DÜRÜSTLÜK” gibi iddialı kelimelerinin ardına sığınarak iş bitirmeye uğraşıyorlar. Sonuç olarak belki iş bitiriyorlar ancak bir problem anında bu kişilerle iş yapmayı tercih edenler düşündüklerinin çok ötesinde hem maddi hem de manevi anlamda zarara uğruyorlar; para kaybediyorlar, büyük stres yaşıyorlar ve işin en kötü kısmı ortada problemi çözecek bir muhatap bulamıyorlar.
Kurumsal ve profesyonel firmalarla çalışmanın farkı da tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor. Ofis içerisinde çalışan Gayrimenkul Danışmanları belli kurallar dahilinde çalışmanın yanı sıra, kontrol ve geri besleme mekanizmaları ile yönlendiriliyor, takip ediliyor ve en iyi hizmeti vermeleri konusunda çeşitli ofis içi eğitim ve toplantılarına katılıyorlar. Bu anlamda kendilerini geliştirdikleri gibi, eksik kaldıkları noktalarda destek bulabiliyorlar ve bunu müşterilerinin faydasına sunarak temsil ettikleri kişilerle farklı açılardan sonuca ulaşırken sürecin keyifli ve hızlı geçmesine ön ayak oluyorlar.
Olası bir anlaşmazlık veya iletişimsizlik durumunda ofis müdürleri veya ofis sahipleri devreye girerek problemi giderebiliyor, bu da olmadığında merkez ofisler vasıtası ile çözüm üretilebiliyor. Bu durum karşılıklı güvenin daha sağlam zemine oturmasına, “DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK, GÜVEN” gibi kelimelere ihtiyaç olmadan profesyonel bir şekilde işin ele alınmasına olanak sağlıyor.
Yüzbinlerce, milyonlarca liranın el değiştirdiği bir sektörde altı boş “DOĞRULUK ve GÜVEN” kelimelerine itimat edip gayrimenkullerini ufacık dükkanlarda tek başına çalışan kişilere emanet edip bu sürecin sonunda kara geçeceklerine inanan gayrimenkul sahiplerinin cesaretini ben kendi adıma takdir ediyorum. CESARET bizim sektörümüzde bu şekilde ifade edilebilir diye düşünüyorum.
Ancak günü gelip işler sarpa sardığında bu gayrimenkul sahiplerinin veya bu tip kişilerden gayrimenkul almaya niyetlenen alıcıların yaşayacağı sorunlarda 3-5 kuruş az vermek pahasına işin ehli olmayan kişileri seçmelerinin acısını çok daha ağır bir şekilde yaşayacaklarını öngörebiliyorum ve hatta yaşanmış yüzlerce örneğe şahit olan biri olarak biliyorum.
Siz siz olun gayrimenkulle alakalı işlerinizi bu işi profesyonel ve kurumsal anlayışla idame ettiren ofislerde çalışan Gayrimenkul Profesyonelleri ile yapın ki yarın, öbür gün güzel bir sonuç beklerken stres, üzüntü ve para kaybı ile karşı karşıya kalmayın.
Hayatınızın en önemli kararlarından biri olan gayrimenkul alım ve satımlarında doğru kişiler ile çalışıp, maksimum faydayı sağlamanız dileğiyle…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST