Gayrimenkulde Kurtlar Sofrası

KALEM Farkıyla...

Gayrimenkulde Kurtlar Sofrası

Gayrimenkulde Kurtlar Sofrası

Gayrimenkul sektörü dışarıdan bakıldığında bir sürü insanın bir şeyler yapmaya uğraştığı bir karmaşa gibi görünür. Tam olarak kimin neyi, niye ve nasıl yapmaya çalıştığı anlaşılmaz. Görüntüde herkes işi biliyordur ve hatta bu işin ustasıdır, gerçekte ise sektördeki danışmanların %20’si bu sektörden para kazanırken geri kalan %80’i sektörde bir süreliğine misafirdir.

 

Tabi bir diğer gerçek de gayrimenkul sektörünün bir kurtlar sofrası olduğudur. Yani bir yandan portföy bulmaya uğraşacaksınız, diğer yandan müşterilere koşturacaksınız. Bu arada sizin gayrimenkulü gösterdiğiniz kişi arkadan mal sahibinize ulaşmaya mı çalışacak? Mal sahibi evden önce sizi mi satacak? Yoksa sizin altınızı oymaya çalışan meslektaşınız diye bildiğiniz biri mi olacak? Kime güveneceğiz, kime güvenmeyeceğiz ikilemi içerisinde işinizi yapmaya çalışırken anlamsız durumların göbeğinde kalıp, bir de üstüne her aksaklıkta günah keçisi olma riskini omuzlarınızda taşıyacaksınız. Çok iyi niyetli olsanız bir dert, işinizi profesyonel yaptığınızda anlayışsız ve paragöz görünecek olma ihtimaliniz bir dert. Kime dert anlatacaksınız o bile muğlak iken bir de üstüne sektördeki çakallar ile baş etmek zorunda kalacak olmanız ise apayrı bir dert. Her portföy ayrı bir süreç, her süreç farklı farklı insanları tanımak için bir fırsat ve bu insanların yalnızca çok küçük bir bölümü sizin hayatınıza dokunabilecekken, büyük bir kısmının ise hayatınızdan vaktinizi, emeğinizi ve cebinizden paranızı almak için uğraştığını görecek olmak ayrı bir sinir harbidir.

 

Dokunduğumuz herkes mi bu denli sıkıntılıdır? Elbette değil… Hayatımıza değer katan, bizi geliştiren, sohbetiyle ve varlığıyla bizi mutlu eden, yeri geldiğinde kendince mazeretler bulup bizi aradan çıkarmaya çalışan vasıfsızları kapılarında görünce elinin tersiyle iten, olası bir ihtiyacımızda bize el veren ve yanımızda olduklarını hissettiren insanlarla da tanışıyoruz ve uzun süreli dostluklar kuruyoruz. Zaten yazımın konusu da bu dostlarımızdan biri; RemaxTroia ofisinin sahipleri Sevgili Aytek Topuzoğlu ve Tuba Ezer Topuzoğlu.

 

Daha önceki yazılarımda ve eğitimlerimde bahsettiğim bir konu olan biz gayrimenkul profesyonellerinin iki türlü müşterisi vardır. Bunlardan biri sahadaki gayrimenkul sahipleri ve alıcı adayları, diğeri ise sektörümüzdeki meslektaşlarımızdır. Meslektaşlarını yok sayan ve onları küçümseyen, meslektaşlarını ekarte etmek için centilmenliğin dışında yollara sapanlar, yürüyen bir işi bozmayı başarı olarak gören ve sektörde zaman içerisinde yalnızlaşan yüksek ego sahibi emlakçıları zaten mevzu etmeye bile değmez. Bununla birlikte sektörümüzdeki meslektaşlarına saygı gösteren ve yardımcı olmayı kayıp değil kazanç olarak gören ender kişilerle de zaman zaman karşılaşırız ve bu bizi mutlu eder.

 

Geçen günlerde servis verdiğimiz bir müşterimizin daha önceden tanıştığı ve aralarında güvene bağlı bir dostluk bulunan Sevgili Aytek ve Tuba Topuzoğlu’nu arayarak bizim gösterdiğimiz gayrimenkul için fikirlerini talep ettiklerini öğrendim. Bu konuşma esnasında RemaxTroia ofis sahiplerinin hem pazarladığımız gayrimenkul, hem de Realty World Incon olarak bizler hakkında verdikleri olumlu referanslar ile müşterimizin gayrimenkulü alma kararını kolaylaştırdıklarını bizzat müşterimizden duydum. Oysa müşterimizin vereceği kararı etkileyebilecek bir konumda olmalarına rağmen para kazanmayı ikinci plana iterek problem çözmeyi, süreci kolaylaştırmayı ve müşterimizin heyecanına ortak olarak kendisini rahatlatmayı tercih ederek tam bir profesyonel gibi davranmayı tercih eden Sevgili Aytek Topuzoğlu ve Sevgili eşi Tuba Topuzoğlu; iyi ki varsınız ve iyi ki aynı sektörde beraberce aynı yolda yürüyoruz.

 

Bu tarz davranışların sık görülmediği bir sektörde, bu gibi durumlarla karşılaşmak biz gayrimenkul profesyonelleri için oldukça önemlidir. Yalnız olmadığımızı bilmek, hayatlarına dokunmak için uğraştığımız insanlar arasında bizlerin de hayatlarına bir saniye düşünmeden dokunabilen dostları bulabilmek büyük bir şanstır. Bu bile aslında bu sektörde olmak için başlı başına bir sebeptir. Bu profesyonellikte çalışan meslektaşlarımızın sektörde artması ile birlikte eminim ki sektörümüz istediğimiz noktaya bir gün ulaşacak ve bu durumdan en çok gayrimenkullerini satan ve gayrimenkul arayışında olanlar faydalanacaktır.

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST