Gece çalışmalarında üst sınır

KALEM Farkıyla...

Gece çalışmalarında üst sınır

Gece çalışmalarında üst sınır

4857 sayılı İş Kanunu’nun 41. maddesinde fazla çalışma, haftalık 45 saati aşan çalışmalar olarak tanımlanmıştır. Çalışma hayatında “gece kavramı” en geç saat 20.00’de başlayarak en erken saat 06.00’ya kadar geçen ve her halde en fazla on bir saat süren dönemi ifade eder. Mevzuatın emredici hükümleri gereği işçilerin gece çalışmaları yedi buçuk saati geçemez. Öte yandan turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilmesi kurala istisna olarak getirilmiştir.
Bir çalışmanın yarıdan fazlası bu sürelere denk geliyorsa, ilgili çalışma bir gece çalışmasıdır. Yargıtay’a göre bir çalışmanın yarıdan fazlası gece dönemine denk geliyorsa, sadece gece dönemine denk gelen çalışma bölümü değil, bütün çalışma gece çalışması sayılacak, tüm süre gece çalışmasının kurallarına tabi olacaktır.
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi bir kararında: “İşçilerin gece çalışmaları günde yedi buçuk saati geçemez. Bu durum günlük çalışmanın, dolayısıyla fazla çalışmanın sınırını oluşturur. Gece çalışmaları yönünden, haftalık kırk beş saat olan yasal çalışma sınırı aşılmamış olsa da günde yedi buçuk saati aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmelidir” demiştir.
Yerleşik yargı kararlarına göre haftalık 45 saat sınırının aşılması durumunda fazla mesai hesaplanmalıdır. Yine yüksek yargı günlük 11 saat çalışma üst sınırının aşıldığı hallerde 11 saati aşan kısımlar için fazla çalışma ücreti ödenmesi gerektiğini kabul etmektedir Ancak, söz konusu çalışmanın gece yapılması durumunda 11 saat değil günlük 7,5 saatlik çalışma üst sınırı emredici olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Yani haftalık 45 saat çalışma aşılmamış olsa bile gece çalışmasının 7,5 saati aşması durumunda fazla çalışma hesaplanmalıdır.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST