Gelir alan dul ve yetimler dikkat

KALEM Farkıyla...

Gelir alan dul ve yetimler dikkat

Gelir alan dul ve yetimler dikkat

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu yahut bunlara bağlı nedenlerden ötürü ölen sigortalıların ya da iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü % 50 veya daha fazla oranda kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölen sigortalıların eş, çocuk, ana ve babasına ölen sigortalı için belirli bir sigortalılık süresi veya prim ödeme gün şartı aranmaksızın sigortalının aylık kazancının % 70’i,ölüm geliri bağlanmaktadır.
Dul kalan eş çalışmıyorsa veya emekli değilse ve kendisi dışında gelir bağlanacak çocukta yoksa ölen sigortalıdan dolayı oluşan ödeneğin % 75’i tutarında ölüm geliri alır.Dul kalan eşin çalışması halinde ölüm geliri kesilmez, yalnızca ölüm gelirinin oranı % 50olarak güncellenir. Ölüm geliri dul eşin yeniden evlenmesi halinde kesilir.
İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayan veya Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılan kız ve erkek çocuklarıyla yaşları ne olursa olsun evli olmayan kızlarına ölen sigortalıdan dolayı oluşan ödeneğin % 25’i ölüm geliri olarak bağlanır. Çocuklara bağlanacak gelirin oranı % 25 olmakla birlikte, sigortalının ölümü ile ana ve babasız kalmış ise veya sonradan bu duruma düşmüşse, ana ve babası arasında evlilik bağı yoksa veya sigortalının ölümü tarihinde evlilik bağı bulunmakla birlikte ana veya babaları sonradan evlenmişse yahut kendisinden başka gelirden yararlanan hak sahibi yok ise, yani yetim-öksüz kalan çocuk tek başına hak sahibi durumundaysaölüm gelirinin oranı % 50 olarak güncellenir.
Bağlanmış Olan Ölüm Gelirinin Kesilmesi
Hak sahiplerine bağlanan ölüm geliri hak sahibinin ölmesi halinde ölüm tarihini veya hak sahibi olma koşullarının ortadan kalkması halinde bu halin ortadan kalktığı tarihi takip eden ödeme dönemi başından itibaren kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan sebebin ortadan kalkması halinde yeniden ölüm geliri için müracaat edilen tarihi takip eden aybaşından itibaren ölüm geliri yeniden bağlanır.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST