Gerçek Mustafa Kemal!

KALEM Farkıyla...

Gerçek Mustafa Kemal!

Gerçek Mustafa Kemal!

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında düşünülmesi gereken gerçekler” konusu hakkında, üveyslerin başöğretmeni Muharrem Karabay’ın Aşk-ı Üveysi 4 kitabının 107-109. sayfalarından bir alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum sevgili okurlar.
“İstanbul İngilizler tarafından işgal edildiğinde, Mustafa Kemal’in İstanbul’dan ayrılmasının zahiri sebebi işgal edilmeyen yerlerdeki orduları teftiş etmekti. Asıl sebebi ülkeyi düşmanlardan kurtarmak için Kurtuluş Savaşı’nı başlatmaktı. İşte Mustafa Kemal asıl bu sebep için İstanbul’dan ayrıldı. Ayrılırken yanındaki subaylar: “Paşam yurdumuz işgal edildi, ne olacak bu ülkenin hali?” dediklerinde:
“Geldikleri gibi giderler!” dedi. Cevaba bakar mısınız, ne kadar net ve emin!
Samsun’a çıktıktan sonra Havza’ya gelir ve burada biraz dinlendikten sonra Hacı Bektaşi Veli’yi ziyarete gider. Buraya vardıklarında, vakit akşam namazına yakındır. Bundan sonrasını Hacı Bektaşi Veli’nin türbedarının oğlundan dinleyelim.
“Babam türbenin bekçisi-görevlisi iken akşamüzeri Mustafa Kemal Paşa birkaç subayla şehre girince doğru Hacı Bektaşi Veli’nin türbesine geldi. Aslanlı Çeşme’den abdest aldı. Akşam namazını eda etmek için camiye girdi. Cami çıkışından sonra doğruca türbeye yöneldi. Yanındakilere sabaha kadar burada kalmak istediğini ve rahatsız edilmemesini söyledi. Sabah namazı ezanı okunurken türbeden çıktı. Yorgun ama neşeliydi. Yanındaki subaya: “Allah’ımıza hamdolsun, zafer bizim olacak!” dedi ve sabah namazı için camiye girdi.”
Bütün gece kaldığı Hacı Bektaşi Veli türbesinde ne olmuş veya ne yaşanmış ki Mustafa Kemal camiye giderken neşeli ve emin olarak yaverine bu cümleyi kursun. Sonra Sivas’a geldi. Devrin manevi sultanı olan Abdullah Haşimi el Mekki savaş çıkınca Sivas’a döndü. Milli mücadele döneminde, Sivas’ta yapılan 4 Eylül Sivas Kongresi’ne Sivas temsilcisi olarak katılmış, Mustafa Kemal Paşa’ya destek vermişti. Kendisi, Sivas’ta bulunduğu müddetçe dergahında misafir etmiş ve Paşa’nın suikasttan kurtulmasını sağlamıştı. Mustafa Kemal Sivas’ta içinde bir sıkıntı olunca dergaha gizlice gelir, Abdullah Haşimi el Mekki’den bu işi başarıp başarmayacaklarını sorar ve her seferinde: “Oğul, Allah Teala sana yardım edecek, korkma!” telkinleri ile yurdun kurtuluşu için tavsiyelerini dinlerdi. Ve bir gün beklediği manevi cevabı aldı.
“Allah seni, bu ülkeyi düşmanlardan kurtarman için görevlendirdi. Gazan mübarek olsun!” dedi.
105 gün kaldığı Sivas’ta bekleyiş bitmiş, manevi emir gelmiş ve Kurtuluş Savaşı resmen başlamıştı. Ülkeyi düşmanlardan kurtarmak için planlar hazırdı. Artık uygulamaya konulmalıydı ve öyle de oldu.
Abdullah Haşimi el Mekki Hz. Sivas Kongre Binası önünde Mustafa Kemal Atatürk ile fotoğraf çektirdiler. Bu şekilde aralarındaki dostluğun işareti için gelecekte Mustafa Kemal’in nasıl insan olduğunu anlatmak istedi.”
İşte gerçek Mustafa Kemal kimmiş görelim! Bize anlatıldığı gibi değil asla, işin iç yüzü bambaşka! www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST