Gerçek nedenler, gerçek sonuçlar

KALEM Farkıyla...

Gerçek nedenler, gerçek sonuçlar

Gerçek nedenler, gerçek sonuçlar

Herkese merhaba
Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte doğa da bahar şenliğine büründü. Çiçekler açmaya kaldırımlar yeşillenmeye, kuşlar neşeyle cıvıldayarak dans etmeye başladı. Bu doğaya yayılan sıcaklık dalgası ile birlikte bahar neşesini bizde ruhumuzda hissetmeye başladık. Dışarıya çıkmak, güzelliklerin tadını çıkarmak ister hale geldik. Arkadaşlarımız ile vakit geçirmeyi, ya da uzun zamandır yapamadığımız aktiviteleri özledik. Bunlara bir süre daha ara vermek, yeni düzene uyum sağlamak durumundayız. Zaruri haller dışında dışarıda vakit geçirmek yahut alışverişe çıkmak ne kadar cazip gelse de unutmamamız gerekiyor ki pandemi süreci hale devam ediyor. Kısıtlamaların bir parça da olsa hafifletilmiş olması bu sürecin bittiği anlamına gelmemekte. Sağlığımız eğer dikkatli davranmaz, fedakarlıkta bulunmaz isek tehdit altında olabilir. Geçen gün fatura işlemlerim için dışarıya çıkmak durumunda kaldığımda farkettim. Mağazalar açılmış, insanlar sosyal mesafe kuralına aldırış etmeden reyonlar arasında dolaşıyorlar, ağızlarında maske ile kıyafet deniyorlar, arkadaşlarına fikirlerini soruyorlardı. Ağzında bir maske ile kıyafet denemek.. Bunu bana şunu düşündürdü. Gerçekten ihtiyacımız olduğu için mi alıyoruz. Yoksa farkında olmadan duygusal bir ihtiyacımızı mı gidermeye çalışıyoruz. Nedir bizi bu sıkıntılı süreçte dahi ‘satın almak’tan alıkoyamayan… Cicero M.Ö 60’lı yıllarda insanların gerektiğinden fazlasına ihtiyacının olmadığını, ihtiyacı ile yetinen insanın erdemli ve yüce insan olduğunu düşünüyor, Ülkelerin parasızlıktan değil, erdemsizlikten yok olduğunu savunuyordu. Dünyanın, psikolojimizin, ekonominin kısacası bütün düzenin büyük bir değişim yaşadığı bu günler de bizler hala aynı kalmakta, değişime ayak diremekte ısrarcı mı davranmak istiyoruz? Acaba gerçekten bir tüketim batağında mıyız? Bunun altında yatan gerçek sebepler ne olabilir? Bu hafta biraz bunları düşünelim. Gerçekten içinde bulunduğumuz süreci ve bunun bize neler katmış olabileceğini anlamaya çalışalım. Bir kişinin bile toplumu olumlu ya da olumsuz etkileme gücüne sahip olabileceğini unutmayalım. Bu anlamda nasıl bir örnek olmayı tercih ederdiniz?
Hepinize mutlu, sağlıklı haftalar diliyorum
Bengü İncesu
Psikolog, Aile Danışmanı

Düşünceleriniz...

Bengü İncesu

Bengü İncesu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST