Geri Sayım Doğan Cüceloğlu

KALEM Farkıyla...

Geri Sayım Doğan Cüceloğlu

Geri Sayım Doğan Cüceloğlu

Yazıma başlarken, kıymetli hocamızdan bahsetmeye niyetlenirken dahi gülen yüzü canlanıyor zihnimde. Bazı insanlar böyledir, fikirleriyle, duygu ve düşünceleriyle yer eder tüm insanlığın yüreğinde. Sevgi diliyle konuşan, öğretmenliğin sadece akademik bilgiler iletmekten ibaret olmadığını her fırsatta ifade eden, önemli olanın yüreklere dokunmak olduğunu vurgulayan kıymetli hocamız geçtiğimiz hafta vefat etti. Tanıyan tanımayan genç yaşlı herkesin gönlünde büyük bir iz bırakan hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum.
Sosyal Medyanın Etkisi
Hayatta her şey nasıl kullanıldığıyla anlam kazanır bence. Bir bıçak örneğin; masum birine zarar verdiğinde ne kadar kötü bir suç aletidir öyle değil mi? Peki en lezzetli sofralar için yaptığımız yemeklerde de kullanmaz mıyız bıçağı? O zaman da en önemli mutfak gereçlerinden biri olmaz mı?
Sosyal medya da kullanım alanına göre değer ve anlam kazanıyor bu şekilde. İnsanlar dileklerini, temennilerini uygun bir dil ile idarecilere aktarabiliyor. Bildiğiniz gibi aynı konu üzerinde Twitter gibi mecralarda aynı konu üzerinde çokça ileti girildiğinde konu ‘’gündem’’ de olursa bireylerin seslerini duyurmaları bir o kadar daha kolay oluyor. Her zaman sonuca ulaşılır mı bilinmez ama en azından karınca misali o yolda olduklarını ifade edebiliyorlar.
Sınavlar Yüz Yüze
Yüz yüze sınavları tamamlanamayan lise öğrencileri yapılan açıklamalar neticesinde bir değişiklik olmadığı takdirde sınavlarını yüz yüze tamamlayacaklar. Konuya böyle bir girizgâh ile başlamamın nedeni ise; bu haber duyulduğu andan itibaren sosyal medyada yüz binlerce gönderi paylaşılması. Öğrenciler henüz buna hazır olmadıklarını dile getirdiler. Malum öğrenci sınavı pek sevmez, öncelikle büyük bir stres kaynağı ama şu an eğitim sistemimizin de ne yazık ki en önemli parçası sınavlar…
Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanan Sayın Bakanımız Ziya Selçuk da bu paylaşımlara kayıtsız kalmayarak öğrencilerin büyük bir kısmının sınavlarını zaten tamamladıklarını, şu an yapılmayacak sınavların ileri de daha büyük yük ve sorumluluklara neden olabileceğini;
“Sevgili gençler. Emin olun sesinizi duyuyorum ve paylaşımlarınızı okuyorum.Sizlerin de sadece sınavlarınızı yüz yüze gerçekleştirebilmemiz için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıklarımız tamam. Öğrencilerimizin yüzde 40’ı, yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten. Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik. Kararlarımızda, sağlığınız her zaman önceliğimiz. Desteğiniz ve iş birliğiniz bizim için önemli. Bu günlerin üstesinden hep birlikte gayretle geleceğiz. Siz derslerinize ve sağlığınıza odaklanın, lütfen. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.”Sözleriyle ifade etti.
Alınan kararlar ne olursa olsun, fikirlerini, duygularını, düşüncelerini ileten gençlere oldukça nazik ve yapıcı cevaplar veren Sayın Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum.
Kıymetli okur bu haftayı da Doğan Cüceloğlu Hocamız ile noktalayalım;
‘’Hayır demek cesaret ister. Başkaları kırılır mı, alınır mı, beni sevmezler mi, hakkımda olumsuz düşünürler mi gibi sorular içinde yaşamını düzenleyen biri ‘’hayır’’ diyemez.’’
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST