Gün Batımı

KALEM Farkıyla...

Gün Batımı

Gün Batımı

“Bir insan güneşten önce uyanmamalı.” bu konu da siyasetin konusudur. Neden mi? Sabah gün doğmadan açtığım ışığın faturasını öderken tasarruf ettiğime kimse ikna edemez beni. Beni yöneten seçilmiş, atanmış siyasiler harcadığım fazladan elektriğe aldığı kararlarla, gayet sebep olabiliyorlar. Enerji kaynaklarının sömürülmesi olarak yorumlamakta daha derin bir konuya girmeme sebep olacak. Dedelerimizin ninelerimizin anlattığı günlük yaşam anılarını hepimiz dinlemişizdir. Gün doğumu ile uyanıp işlerine koyulurlar. Gün batımından sonra uyku vakti için hazırlık başlar. Tabi bazı bölgelere elektrik 80′ li yılların sonunda ulaşmış. Elektrik her köşeye ulaştıktan sonra her yıl yeni tasarruf önerileri gündemden düşmemiş. Bilinçli, duyarlı bir tüketici olmamız için gereken şeyleri satın almamız yeni dünya düzeninin kabulü olmuştur. Herkesi ilgilendiren bu tasarruf zorunluluğunun siyasetin konusu olmaması vatandaşın ve ülkenin cebine yansıması hem yeni dünya düzenine hem de enerji kaynaklarının bilinçsiz kullanılmasına göz yummak oluyor.
Üstelik göz yumulan o kadar çok şey var ki…
Mesela, kadına şiddet, çocuk istismarı neyin konusudur?
Ülkeyi bu hale getiren siyasi kurumlar değil mi?
Ülke sorunlarını çözmesi gereken de siyaset kurumları değil mi?
Tarikatların isteği üzerine İstanbul Sözleşmesinden çıkan siyaset kurumu değil mi? Kadına ve çocuğa şiddet, gücünü uygulanan politikalardan alır. Politika siyasetin işi değil mi? Bizlerin hayatıyla ilgili her şey hakkında konuşup karar alabiliyorlar, tabi ki kamusal hayatımız siyasetle alakalı! Hatta tam da siyasetin konusudur. Kadına, çocuğa şiddet ve istismarın önlenmesi siyasi bir tercihtir. Uluslararası sözleşmelerden yaptım oldu anlayışı ile çıkmak, kadına ve çocuğa taciz, tecavüz ve cinayet vakalarındaki cezasızlık, normalleştirme algısı ve daha fazlası… Yapılan siyasetin sonucu değil mi?
Sağlık bakanı hiç sormamış “bir çocuğumuz var nasıl sağlık kontrolleri olmuş mu?” diye. Eğitim bakanı sormamış “bir çocuğumuz var düzenli okula gidip eğitim alıyor mu?” diye. Bir şikayeti olmuş İçişleri bakanı kimseyi göndermemiş. Hangisinin görevi bir çocuğun hayatı ve geleceği? Haberleri takip ederken, bende altı yaşında bir çocuğa yapılanlara pek inanmak istemedim, aklım, mantığım, ahlakım kabul etmedi. Ancak bazı insanların bu konuya bakış açısını ve tavrını görünce inandım.
Bir kadının kaç çocuk doğuracağı, esas işinin annelik olması, nasıl kahkaha atacağı, ne giyeceği, nerede hangi saatte gezeceği siyasetin konusu oluyor.
Peki geleceğimiz olan çocukların korunması neden siyasetin konusu olmuyor?
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Cetin

Hanife Cetin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST