KALEM Farkıyla...

Günaydın

Günaydın

Radyo sesi eksik olmazdı bizim evden. Babam çalışırken, dinlenirken, okurken, kahve içerken, bulmaca çözerken hep radyo dinlerdi.
Frekans hep aynı kanala ayarlı olur, zaten biraz kurcalayınca hemen Yunan radyosuna geçerdi.
Öyle ki her saat başı aynı haberleri dinlemekten bir süre sonra haberleri ezberler, saat kaçta hangi spikerin program yapacağını iyice bellerdim.
Bu durum bana da sirayet etmiş olacak ki arabanın radyosunda 1. Kanala ben de o kanalı kaydetmişim. Geçenlerde o radyoda program yapan bir spiker ‘’ Bir davranış eğer 21 gün boyunca tekrarlanırsa alışkanlık haline gelirmiş’’ şeklinde bilgi paylaştı. O böyle söyleyince alışkanlıkları, alışkanlıklarımızı gözden geçireyim dedim.
Çalıştığım kurumda bilgi işlem departmanında görev yapan bir abla var. Her sabah odama geçmeden yanına uğrar, selam verir, üç dilde günaydın derim mesela. Türkçe, İngilizce, Almanca… ‘’O dediğinizden efendim,’’ der, işimizin başına geçeriz.
Bir gün ihmal etmişim. Uğramadan geçmişim odaya. Kapı tıkladı, abla geldi. ‘’Sorun yok değil mi hocam?’’ dedi. ‘’Yok abla hayırdır inşallah,’’ dedim. ‘’Bu sabah uğramayınca bir sorayım dedim,’’ dedi. Meğer bu selamlaşmayı bir alışkanlık haline getirmişiz.
Şoför bir ağabeyimiz var. Kendisine bir rota çizmiş yolu da uzun. Güzergahta olması gereken biri olmasa da o, onun evinin önünden geçiyor, ‘’Yolumu değiştirirsem kaybolurum hocam,’’ diyor.
Ben mesela, Anahtarımı çantamın hep ön gözüne koyarım. Misal bir gün başka bir yere atmışım. Tahmin edin… Tabi ki sonra kapıda kalmıştım.
Arabasını hep aynı yere park eden şoförler, paraları belli bir kurala göre istifleyen veznedarlar, hep aynı şekilde paspas atan hizmetliler, gofretlerle bisküvilerin yerini değiştiremeyen bakkallar, kalemleri kurşun asker gibi dizen kırtasiyeciler…
Belki de alışkanlıkları insanların hayatlarını kolaylaştırıyordu. Hangi iş olursa olsun bira daha pratikleştiriyordu. He seferinde ‘’Acaba nasıl yapsam?’’ derdinden kurtarıyordu.
Şimdi okullar kapandı. Önceden olsa kalem kalem size yaz tatilinde yapılacaklar listesi sıralardım, sıralamayacağım.
Şu günleri fırsat bilip çocuklarımıza güzel alışkanlıklar kazandırsak kâfi…
Bu haftayı da Murat Menteş ile noktalayalım kıymetli okur,
‘’- Peki neden ben..?
– Çünkü seni elinde kitapla gördüm.’’
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla…

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Özel Eğitim Uzmanı Eğitim Koordinatörü

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST