KALEM Farkıyla...

Güz Karası

Güz Karası

Zeytin üreticisi bir aileye sahip olmak, bazı şeylere karşı insanı tecrübeli yapıyor. Mesela, yeşil kırma zeytin bir yıl nasıl yumuşamadan muhafaza edilir?
Kırılmış yeşil zeytinleri ilk etapta tatlansın diye tatlı suda bekletip, üç ya da dört defa suyunu değiştirip, en sonunda da tuzlu suda bırakmak, zeytinin yumuşamasına yol açar. Onun yerine kırılmış zeytinleri direk tuzlu suya ıslayıp, içine de çok az miktar limon tuzu atarsanız zeytinler yıl boyu tazeliğini korur. Bu işlemden bir hafta sonra yiyeceğiniz kadarını alıp, bir gün önceden tatlandırırsanız, kahvaltıda taze yeşil zeytin yiyebilirsiniz.
Tabi etli, iri ve hafif acımsı siyah zeytinin yeri çok farklı. Üzerine zeytin yağı, biraz limon ve dağ kekiği de eklendi mi tamamdır.
Evde tatlandırdığımız kırık ve yeşil zeytin gibisi yok benim için. İstediğim kadar acılık, istediğim kadar da ekşilik verebiliyorum. Marketten, pazardan aldığım hiç bir yeşil zeytin evde tatlandırdığımızın yerini tutmuyor.
Her zaman onların da karakterleri var gibi gelir bana. Sanki yeşil zeytin daha bürokratik, her şeye uyumlu değil, ama siyah zeytin öyle mi sabah, öğle, akşam ve gecenin ilerleyen saatlerinde yeri ve zamanı yoktur, her ortama uyum sağlar, yeşile göre daha halktan daha bizdendir. Elbette ki siyah zeytin seven ile yeşil zeytin seven arasında muazzam farklar vardır. Mesela, yeşil zeytin seven kişi daha dışa dönük biri olabilir. Siyah zeytin seven kişi de içine kapalı biri olabilir.
Yeşil zeytin seven kişi daha gür kahkahalar atar, kahkahası dalga dalga yayılır. Siyah zeytin seven kişi tebessüm eder onda da yüzünde ki hüznü görürsünüz.
Yeşil zeytin seven kişi yaz aylarını sever. Siyah zeytin seven kişi mevsimsizdir.
Yeşil zeytin seven kişi yazlığa gitmeyi sever eş dost toplamayı. Siyah zeytin seven kişi doğası gereği daha kıraç coğrafya insanıdır.
Yeşil zeytin seven kişi yoga gibi eylemlere daha çok meyillidir. Siyah zeytin seven kişi çay, kahve insanıdır.
Sonuç olarak her ikisi de bizlerden bir parçadır. Olduğu gibi kabul edilmesi gereken bir parça. Zeytinde ırkçılık yapılmamalı. İnsanlar arasında da ırkçılık yapılmamalı.
Biz onları her türlü sevmeliyiz.
Zeytininde hakları vardır.
Zeytinlere eşitlik, adalet ve emek değerinin verilmesi gerekir. Her sebze ve meyvenin bir hikayesi ve bize öğreteceği tecrübesi vardır. Üretkenliğin önüne geçip, küstürmeyelim. Başka bir deyişle sağlıklı gıdamızı üretmekten ve tüketmekten vazgeçmeyelim. Ve sen, bir kilo siyah zeytinin arasına karışan, o devrimci yeşil zeytin, senide unutmadık.
“Bir insan, tanrıların varlığına hiç inanmasa da, eğer dürüst bir mizacı varsa, insanlardaki kötülükten nefret eder; yanlışlıklara karşı olan bu nefreti, onu yanlış işler yapmaktan uzaklaştırır; haksızlıktan kaçınır ve namuslu yaşar.” Platon
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Cetin

Hanife Cetin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST