Güzel konuşmanın sırrı burada

KALEM Farkıyla...

Güzel konuşmanın sırrı burada

Güzel konuşmanın sırrı burada

Diksiyon derslerinde çokça yapılan çalışmalardan biri tekerleme çalışmaktır. Tekerleme dilde kıvraklık, konuşmada akıcılık kazandırır. Bu anlamda sizler de tekerlemeler bularak ve bunları hatasız tekrar etmeye çalışarak konuşmanızı daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Ünlü televizyon sunucusu Jülide Ateş’te güzel konuşmasının sırrını tekerlemelere bağlıyor.

HİTABET İKNA ETMEKTİR
Aristo Rhetorica’da hitâbeti ve onu diğer ilimlerle sanatlardan ayıran özellikleri şöyle açıklar: “Hitâbet, herhangi bir konuda ikna etme yollarını kullanma melekesidir. Bu diğer ilim ve sanatlarda bulunmayan bir özelliktir. Çünkü onların amacı kendi konularıyla ilgili meseleleri öğretmek, hitâbetinki ise diyalektik gibi ikna etmek ve susturmaktır”

ÇOCUKLARDA DİL GELİŞİMİ
• 1 yaştan itibaren çocuk dede, baba, mama gibi sözcükler kullanarak tek sözcük dönemine girer.
• 18 aydan itibaren iki sözcüklü kelimeler kullanmaya başlayabilir. Telgraf konuşması denen bu dönemde kelimeler tam bir cümle oluşturmasa da anlam ifade eder. “Anne gel, araba git, baba aç” buna örnek gösterilebilir.
• 2-3 yaş arası dönemde çocuktan 3-4 kelime kullanarak daha anlamlı ve düzgün cümleler kurması beklenir.
• 3 yaştan sonra kelime hazinesinin gelişmesi ve sosyalleşmenin başlamasıyla çocuk duygu ve düşüncelerini daha rahat bir şekilde dile getirebilecek hale gelir.
• 5 yaş ve sonrasında çocuğun kullandığı dil artık yetişkin dili kadar net ve anlaşılır olur. Bu dönemde yaklaşık 2000 kelime kullanabilir.
• 8-9 yaşlarına geldiğinde ortalama 3000 kelime kullanabilir.

BÖYLE KONUŞMA BAŞKANI PES ETTİRDİ
TBMM Genel Kurul görüşmelerinde, maske kullanımı milletvekillerine zor anlar yaşatıyor. Konuşmacılar başta olmak üzere milletvekillerini maske takma konusunda sıklıkla uyaran TBMM Başkanvekili, maskesiz konuşma yapma isteği yönünde gelen serzenişlerin artması üzerine, “Maske konusunda pes ettim artık” çıkışında bulundu.,

KOÇLAR GÜZEL KONUŞUYOR
Merkür Koç burcunda kişiye hızlı bir zeka verir. Öğrenilmesi gerekeni çabucak kavrar. Hızlı konuşur. Aklından geçenleri rahatça söyler. Bazen filtresiz konuşabilir fakat akıcı bir dile sahip olduğu için iletişim kurmak zevklidir. Cümleler, dilinden su gibi akar. Koç liderlik özelliği ile de ilişkili olduğu için başkalarının yerine konuşmayı da sever. Kendine güvenir ve övünmeyi sever. Güzel konuşması sebebiyle iyi bir pazarlamacı olabilir.

DİLİNİ BİLMEZSEN TEPKİ ALIRSIN
Türkiye karşısına Almanya forması ile çıkan Türk asıllı futbolcu Emre Can’ın maç sonu TRT muhabirine Almanca cevap vermesi tepkilere neden oldu.

ÇOCUKLARA DİNLEMEYİ ÖĞRETİN
Küçük yaşlardaki çocuklarda odaklanma, konsantrasyon ve dikkat süreleri kısadır ancak bunları geliştirmek mümkündür. Uzun süreli bir konuşmayı dinleyemezler, kısa olduğunda dikkatlerini tutabilmek kolaylaşır. Çocuğunuza 3 cümle söyleyin, İkisi belirli bir konuda, biri konu dışında. Söz gelimi yemekte ne olduğunu anlatırken arabanın da kırmızıya boyandığını. Sonra çocuğunuza konu ile ilgili olmayan cümlenin hangisi olduğunu sorun. Bir başka yöntem ise akşam yemeği sohbeti sırasında bir konuyu anlatırken aniden durup konu ile ilgili bir soru sorun. Bu şekilde dinlemenin önemini anlayacaktır.

KONUŞMASINI ZORLUKLA YAPTI
Cuma günü Telefon bağlantısıyla Sean Hannity’e konuşan Trump’ın yayın sırasında sık sık sesi çatallaştı ve öksürdü. Trump’ın bir noktada öksürmeye başlayınca telefonu sessize aldığı dikkat çekti. söyleşinin sonlarına doğru Trump, neden internet üzerinden yapılacak bir canlı yayın tartışmasına katılmak istemediğini konuşmakta zorluk çekti. Ses tonu ve sık sık öksürmesi sosyal medyada gündem olsa da, Trump söyleşi boyunca sık sık kendini iyi hissettiğini vurguladı.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST