Hadsiz kişilere nasıl had bildirilir?

KALEM Farkıyla...

Hadsiz kişilere nasıl had bildirilir?

Hadsiz kişilere nasıl had bildirilir?

HADSİZ KİŞİLERLE NASIL HAD BİLDİRİLİR?
Hadsiz insanlarla karşılaştığınızda uyanık olun. Nezaketinizden dolayı suskunluğa girmeyin. İç sesi bastırmaktan kaynaklı agresifliğe yönelmeyin. Aman ne olur dengenizi kaybetmeyin. Kızdığın zaman tebessüm etmeye çalışın. Hiç bir şey diyemiyorsanız “Bu senin düşüncen” “Sen böyle sanıyorsun” gibi cevaplar verin. Soruyla karşılık vermek, beden dilinizi değiştirmek de işe yarar. Hadsize haddini bildirin.

KORONAVİRÜSTE JESTLERE DİKKAT
Maske takınca mimikler etkisini yitirdi. İş; jestlere, duruşa kaldı. O halde evvela baş ve bedeni dik tutun. Jestleri yoğun kullanmayın. Anlattığınızı, jestlerle tariflendirin. Sert jestlerden kaçının ki huzursuzluk yaratmayın. Jestleri yumuşak kullanmanızla karşı tarafa güven verebileceğinizi de unutmayın.

PHİLLİPS’İN KONUŞMA TAVSİYELERİ
İletişim uzmanı David JP Phillips, dünyaca meşhur bir konuşmacı. 5.000 konuşmacıyı analiz etti. Şu mesajları bize verir: Kollarınızı açık tutun ve izleyicilerinize doğru eğilin. Başınızı geriye doğru eğmek, dinleyicilerinize onlardan üstün olduğunuzu gösterir. Ellerinizi konuşmanızda kullanıyorsanız, tarife destek sunmasını sağlayın. Kullanmadığınız zamanlarda ellerinizi yanınızda bırakın. Empati göstermeye çalışırken, başınızı bir tarafa eğin. Yüzünüzü dolduran gerçek bir gülümseme takının. Hata yaptığınızda panik yapmayın. Kendinize ait bir beden dili sözlüğü geliştirin.

AYIP YAHU
İnsan, konuşmasında sözler kadar görünümüne de önem vermeli. Ankara 27 Aralık Lions Ortaokulu rehber öğretmeni Kemal C. Öğrenci velilerinin huzuruna atletle çıkınca gündem oldu. Maalesef tuz kokmuş.

KONUŞMALARI YAZARKEN KOLAYLIK
Microsoft, Word‘ün web sürümü için yayınladığı güncellemede, uygulamaya ses transkripsiyon özelliği ekledi. Bu uygulama Microsoft 365 aboneleri için Word’ün web sürümünde yer alıyor. Ama şu anda sadece İngilizce’yi destekliyor.

AHİLİK HAFTASINDA BİR ÖNERİ
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisine bu ara bir teklif geliyor. Buna göre Ulus esnafına tarih, iletişim, hitabet, adabı muaşeret kuralları ve yabancı dil konuşmasını da kapsayan eğitim verilmesi talep ediliyor.

KONUŞMADA KRİZ ANINDA NE YAPARSINIZ?
Bazı zamanlar sizin dışınızda gelişen ve konuşmanızı etkileyen olaylar olur. Buna bir örnek 12 Eylül 202’de, Tansu Çiller’in Demokrasi ve Özgürlükler Adasında açıklama yaptığı esnada oldu. Çiller, basına konuşma yaptığı sırada helikopter iniş yapınca yarattığı rüzgarı nedeniyle denizden suların savrulmasıyla zor anlar yaşadı. Böyle durumlarda kontrollü olun, sorunu anlatın, müsaade isteyin, çok güçlü değilse görmezden gelin.

KONUŞMADA PAS, NASIL GOLE ÇEVRİLİR?
Bunu gole çevirene ne ala. İşte bir örnek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul 100 Bin Yeni Üye programında konuşmasını yaptığı sırada küçük bir çocuğun, ‘Tayyip dede’ diye seslenmesine, “Efendim hoş geldin torunum” diyerek cevap vermesi neşeli anların yaşanmasına neden oldu. Eğer hoş bir durum yaratabilirseniz siz de bu pasları gole çevirin.

TROİA’NIN YAZARI BİR HATİPTİR
Hatta denilebilir ki zamanın Cem Yılmaz’ıdır. Troia, İlyada isimli eserde geçer. Yazarı Homeros’tur. İzmirlidir. Şehirden şehre dolaşarak şarkılar söyleyen kör bir ozandır. Kendine has üslubu vardır. Tanrısal niteliklerle harmanlayarak gittiği yerlerde önce köy kahvelerinde sonra ün kazandıkça zengin sofralarında, iderek kralların huzurunda anlatan bir gezgin öykü anlatandır. Meddahtır, vakanüvistir, masalcıdır, halk ozanıdır. Sözlü anlatımın ilk ustalarındandır.

SESİMİZ NEDEN KISILIR?
Konuşma problemlerinden biri ses kısıklığıdır. Birçok nedeni olabilir. Soğuk algınlığı, şiddetli bağırma, sesi yüksek kullanma, reflü, sigara, aşırı soğuk içecek ve yiyecek, tiroid hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, gırtlakta oluşan yaralanma ve yaralar, alerjik hastalıklar, yaş ilerlemesi vb. Tedavide en etkili yöntem; ses tellerinin dinlendirilerek ılık içecekler ile yumuşatmaktır.

DUCHENNE GÜLÜMSEMESİ NEDİR?
Adını nörolog Guillaume Duchenne’den alan bu gülümseme şekli, sizin gerçekten mutlu olduğunuzu gösteren bir belirti. Duchenne’e göre gerçekten zevk ya da mutluluk gösteren tek gülümseme göz çevremizdeki kaslarla, yanak kaslarımızın aynı anda çalıştığı gülümseme şeklidir. Onun dışındakiler ya gerçek mutluluk gülümsemesi değildir ya da sahtedir.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST