Hafta sonu aktivitesi olarak gayrimenkul turistliği

KALEM Farkıyla...

Hafta sonu aktivitesi olarak gayrimenkul turistliği

Hafta sonu aktivitesi olarak gayrimenkul turistliği

Bu yazıda eğlenceli bir konu olan turistlerden bahsedeceğiz; Gayrimenkul Turistleri

Bu turistler benim verdiğim eğitimlerde mutlaka anlattığım bir gruptur ki aslında birçok gayrimenkul danışmanının henüz profesyonelleşme fırsatı bulamadan sektörden kopmasına sebep olurlar.

Elbette biz profesyoneller her verdiğimiz servisin işleme dönmesini beklemiyoruz, işimiz gereği pazarlamasını üstlendiğimiz bir gayrimenkule servis vermek görevlerimizden biri. Bununla beraber bu turistlerden kurtulmak da aslında bizim için önemli bir noktadır.

Sektöre yeni girdiğim zamanlarda gayrimenkul turist rehberliği yapmış ve kısa sürede rehberlik kariyerini noktalamış biri olarak bayağı bir turistle karşılaşırız işimizi yaparken.

Ne yapar bu Gayrimenkul Turistleri?

Hafta sonları ev gezerler, aktivite olarak gezmeyi severler. Çoğu zaman hoşsohbet insanlardır, güler yüzlü ve anlaşması kolaydır ancak tehlikelidirler biz profesyoneller için.

Niye tehlikelidirler?

Bir kere ne zaman ev alacaklarına dair hiçbir fikirleri yoktur; 2021’de yaz tatiline nereye gidecekleri, doğmamış çocuğun gideceği üniversite ve düğün planları yapılmıştır ancak ev alma gibi bir konuda henüz karar verilememiştir. Kısmet bu işler tabi…

Nerede ev alacaklarını da pek düşünmemişlerdir; Esenler olabilir, ama Kordon’a yakın da olabilir, yok yok havalimanına yakın olsun sabah 7:10 uçağı ile İstanbul’a gitmek gerekebilir her an ya da Güzelyalı’da villa daha mı iyi olur acaba?

Para sorun değildir; çünkü ev alacak para henüz hazır değildir. Önümüzdeki 4-5 yıla para kesin hazır olacak da şimdiden ev bakmak lazım, para hazır olduğunda ev de hazır olmalı diye düşünürler.

Pazarlık etmeyi çok severler; hem de daha evi bile görmeden telefonda dayanamaz sorarlar “En son kaça olur?” Önce evi mi görseydik acaba? Yok önce pazarlığı edelim sonra zaten evi görmeyeceğiz. Sever turistler pazarlık edebildiklerini görmeyi, ne yapalım.

Çok ciddi alıcılardır hepsi, telefonda veya yüz yüze ciddi olduklarını mutlaka söylerler. Yeter ki istedikleri gibi bir ev bulsunlar. İstedikleri gibi derken; işte Kilitbahir’i ve boğazı görsün, yeni bina olsun, ferah olsun, geniş olsun, 150 m2 olsun, Kordon’a yürüme mesafesinde olsun, prim yapması garanti olsun, e fiyatı da 200.000 TL’yi geçmesin.

Bazıları arkadaşı, akrabası adına yer bakmayı sever; arkadaşının tam ne istediğini bilmez ama kendi zevkine göre bir şeyler bulup arkadaşına göstermek ister.

300.000 TL’lik evlerini 400.000 TL’ye satıp; 500.000 TL’lik evi 400.000 TL’ye alabileceklerini düşünürler. Hayalperest yanları gelişmiştir. 3 yıl öncenin fiyatıyla ev alıp, 2 yıl sonranın fiyatıyla ev satmayı hedeflemişlerdir bir kere.

Eğlencelidir aslında bizim sektörümüz, her gün çok farklı insan görürüz ve o çok farklı insanları mutlu etmek isteriz. Gayrimenkul turistleri de sektörümüzün bir gerçeğidir, ancak ne yazık ki birçok gayrimenkul danışmanı için tehlikeli bir tuzaktır çünkü sektörden kopmalarına sebep olur.

Ama yine de iyi ki vardırlar çünkü onlarsız bu sektör eksik kalır, eğlencesi eksilir.

Bu şehri ve bu işi çok seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST