Hafta Sonu Telafi Çalışması Yaptırılmaz

KALEM Farkıyla...

Hafta Sonu Telafi Çalışması Yaptırılmaz

Hafta Sonu Telafi Çalışması Yaptırılmaz

Çalışma hayatı açık deniz gibidir. Kimi zaman hava yumuşak olur çarşaf gibi sularda dümen tutarsınız. Böyle zamanlarda rutin çalışma düzeni bozulmaz. İnsanlar geleceklerini kolaylıkla planlayabilir. Kimi zaman ise rüzgar sert eser. İşte böyle fırtınalı günlerde tecrübeli kaptanlar gemilerini limanda tutmak isterler. Aynı şekilde işverenler de bazen iş yerlerini rutinin dışında tatil etmek isteyebilirler.

Telafi çalışması nedir?

İş Kanunu  64. Maddesinde telafi çalışmasının zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra iş yerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle iş yerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi veya işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi gibi koşullara bağlamıştır. Bu benzeri durumlarda işverenler çalışanın izinli geçirdiği günü müteakip iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. Elbette böyle hallerde yapılan çalışmalar, fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz

Telafi çalışmasında nelere dikkat edilmeli?

İşçilerine telafi çalışması yaptırmak isteyen işverenler aşağıda maddeler halinde sıralanan unsurlara dikkat etmelidirler:

*Telafi çalışması günlük çalışma üst sınırını aşamaz. Diğer bir ifadeyle 11 saati aşan çalışmaların telafi çalışması olarak kabulü mümkün değildir.

* Telafi çalışması günlük 3 saati aşamaz

* Telafi çalışması tatil günlerinde yaptırılamaz.

1 Soru 1 Cevap

Soru: Erken doğum halinde rapor parası eksilir mi?

Cevap: Sigortalı kadının erken doğum yapması halinde, doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler doğum sonrasına ilave edilerek rapor parası ödenir.

Gebeliğinin 32 nci haftasından önce doğum yapan kadın sigortalının da doğum öncesi kullanamadığı sekiz haftalık süre, çoğul gebelikte ise on haftalık sürenin doğum sonrasına ilave edilerek rapor parası ödenir.

 

 

 

 

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST