Haftanın kitapları

KALEM Farkıyla...

Haftanın kitapları

Haftanın kitapları

Akşam Yıldızı – Bir Göbeklitepe Romanı

Aşk, inanç, iyi, kötü, dün ve bugün… İskender Pala’nın Kapı Yayınları’ndan çıkan son romanı Akşam Yıldızı – Bir Göbeklitepe Romanı, okurları asırlar öncesinin Göbeklitepe’sinde bir yolculuğa çıkarıyor. İyi ile kötü arasındaki mücadelenin arasındaki bir aşk yolculuğu olan kitap, inancın tutkuya, tutkunun hayata nefes nefese karıştığı noktadan başlıyor. On iki bin yıl önce yaşayan insanoğlundan çağımızın modern insanına dönüşen anlam arayışını anlatıyor. İskender Pala’nın usta kalemi ve kurguyla iç içe geçen hayal gücü Göbeklitepe’den başlayarak herkesi düşünmeye yönlendiriyor.

İskender Pala – Kapı Yayınları 22 TL

Kehanet Yılı

Loto’nun en şanslı numaralarını, ülkenin en önemli sektörlerinden biri olan narenciyenin çikolatalı süt yüzünden batma ihtimali, en yakın doğal felaketin tarihi ya da yıllardır süren kıyasıya rekabetin sürdüğü derbinin kazananı… Bunları kim bilmek istemez? Birisi biliyor. Adı: Will Dando. Bir sabah yatağından yüz sekiz kehanetle uyanan Will Dando’yu herkes yeryüzünün en şanslı insanı olarak nitelerken o başındaki belalarla uğraşmak zorunda. Zira Devlet başkanlarından çok uluslu şirketlere, din adamlarından istihbarat örgütlerine herkes peşinde. Peki neden o? Charles Soule’un Kehanet Yılı romanı sıkı kurgusu ve eğlenceli, düşmeyen temposuyla türün meraklılarının elinden bırakamayacakları bir macera.

Charles Soule – April Yayıncılık 36 TL

Dar Koridor

Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar? Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu? Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak? Daron Acemoğlu ve James A. Robinson’a göre özgürlük “doğal” bir durum değil… Güçlü bir sivil toplum ile güçlü ama prangalanmış bir devletin birbirlerini dengelemesiyle, süreç içinde elde edilen bir kazanım. Bu zor şartlar sağlandığında girilen “dar koridor”da kalmak ise sürekli bir çaba gerektiriyor. Dar Koridor okuru tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıp özgürlüğün doğuşu, sürdürülebilirliği ve akıbeti hakkında çarpıcı sonuçlara ulaştırıyor…

Daron Acemoğlu – James A. Robinson – Doğan Kitap – 45 TL

 

 

Düşünceleriniz...

Burak Soyer

Burak Soyer

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST