KALEM Farkıyla...

HAİNLER

HAİNLER

ATEŞİN ÇOCUKLARI İNSİYATİFİ. Vatan hainlerinin yeni icatları. Bu kez de vatan toprağının ciğerlerini hedef aldı hainler. PKK’nın batı illerine orman yangınları ile saldırısının resmi adı bu. İnsiyatifmiş, şerefsizler, hainler, alçaklar… Kelimeler kifayetsiz kalıyor, ne yazsam hırsım geçmiyor. Bunlara idam bile az gelir, her ceza az gelir bunlara.
PKK ve uzantıları, artık cezalarını bulmalılar. İktidar geç kalmakta, FETÖ ile uğraşmaktan bu terör örgütünün değişik yapılanmalarına istemeden de olsa olanak sağlamakta. Evet FETÖ ile mücadelede ciddiyet hiçbir zaman elden bırakılmamalı ama bu PKK’nın şehir yapılanmaları da istihbarat servislerimizce tespit edilmeli. Yani böyle bir örgütlenme içerisine giriyorlar ve bu örgütlenmeleri belirlediği hedeflerine ulaşıyor, ciğerlerimizi yakıyor. Olacak iş değil, nerede bu ülkenin istihbarat birimleri, nasıl bu yapılanmayı fark etmezler, nasıl bu yapılanma başarılı olur ve eş zamanlı orman yangınları çıkartarak iğrenç amacında kendince başarılı olur. Bu ülkeyi yönetmek bu kadar zor mu? O istihbarat birimleri sadece Cumhurbaşkanına hakaret içeren sosyal medya paylaşımlarını mı takip etmekte? Bu ülke nasıl ayakta kalacak bu kadar savunmasızken?
Bir taraftan da esas kızılacak tarafın ana muhalefet partisi olduğu gerçeğini de kabul etmek gerekir. Ciddiyetten uzak, hedefsiz ve son derece amacından uzak çalışmalara imza atan CHP ve genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu iktidarı zor duruma sokan bir muhalefet yapamadığı için olmakta tüm bunlar. İktidar partisinin genel başkanı, eskinin başbakanı ve günümüzün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile defalarca “böyle muhalefet mi olur? Bizi çalışmaya şevklendirmiyorlar? Muhalefet yapamıyorlar” demedi mi? Dedi tabi ki… Yani şu PKK uzantısı örgütlenme bile CHP’nin ilgi alanına giremedi. Orman yangınlarını o hain örgüt üstlenince bile CHP iktidara “nerede sizin istihbarat ağınız?” diyemedi. Acaba neden? Acaba bu örgütlenmeden CHP’nin üst yönetim kadrolarının haberi var mıydı? Bu eylemleri CHP önceden biliyor muydu? İnsan bunları düşünmeden edemiyor. Hatta, insanı böyle düşünmeye sevk eden bir başka neden daha var. CHP üst yönetimi ve hatta hatta genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu bu örgütlenmeye karşı orman yangınlarını üstlendikleri halde bir tepki vermediler. Neden acaba? PKK’nın ve hatta HDP’nin dediği gibi Ankara ve İstanbul’da yerel yönetimleri kazanırlarken bir diyet borcumu edinmişti CHP?
Ormanlarımızı yakanın PKK olmasına hiç şaşırmadık. Geçtiğimiz yıllarda da olmuştu. Beni şaşırtan, 18 yıllık bir tek başına iktidarın halen daha istihbarat örgütünü işletemiyor olması. Şehirlerde olabilecek tüm illegal örgüt yapılanması mutlaka ülke istihbarat ağına takılması gerekir. Eğer bu olmuyorsa mutlaka istihbarat yapısının gözden geçirilmesi gerekir. Ancak tüm bunlar için, iktidarı doğru çalışması için sıkıştıracak politikalar üreten muhalefet gerekir. Ak Parti uzun zamandır iktidarda ve yöneticiler de hata yaparlar. Bu yapılan hatalardan ders almak ve hataları tekrarlamamak en önemlisi ama ne yazık ki hatalar sürekli hale gelmeye başladı. Örgüt, orman yangınlarını üstlendi ama halen daha istihbarat örgütleri ve emniyet birimleri o örgüte bir operasyon düzenlemediler. Yani yeni yangınlar her an çıkabilir, halen ülkemiz ormanları tehdit altında. Daha ileri gidelim, ya bu ağaç katilleri kurdukları örgütle eylemlerini başka yöne çevirirlerse, ya başka eylemler de yapmaya başlarlarsa?
Biran önce bu örgütlenme çökertilmeli ve biran önce ana muhalefet partisi siyasetten çekilerek başka partilerin önünü açmalı. İktidar partisi ülkeyi her alanda zafiyete uğrattığı halde, iktidarın alternatifi olamayan bir ana muhalefet partisi ancak ülkenin uçuruma yuvarlanmasına sebep olur, başka bir işe de yaramaz. Şimdi olduğu gibi…

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST