Hastalık nedeniniz olabilir; Geçirgen Bağırsak Sendromu

KALEM Farkıyla...

Hastalık nedeniniz olabilir; Geçirgen Bağırsak Sendromu

Hastalık nedeniniz olabilir; Geçirgen Bağırsak Sendromu

Son günlerde sık duyduğumuz, bazılarımızın çok önemsemediği ama aslında tüm şikayetlerinin nedeni olan hastalık. Sızdıran veya geçirgen bağırsak sendromu.
Zayıflayamayan şişman bireylerde, gaz, şişkinlik ve bağırsağın boşalımın değişken olmasıyla kendini gösteren, sindirim sistemi hastalıklarına, migren, kronik yorgunluk, fibromiyalji ve vitamin eksikliklerine neden olabilen bir sendrom.
Bağırsaklar 4 bin metrekareden fazla yüzey alanını kapsayan, milyonlarca hücre sahip bir yapıdır. Bu hücreler bir güvenlik sistemi gibi davranır ve kan dolaşımına neyin emileceğine ve neyin dışarıda kalacağına karar verir. Ve bariyer oluşturmak için sıkı bağlar ile bir araya gelirler. Yani bu bariyer besinin herhangi bir şekilde sızmasını önler.
Bu durum ‘geçirgen bağırsak sendromu’ olarak adlandırılıyor. Bu sürecin sonunda vücutta iltihaplanma, şişkinlik, gaz, kramplar, cilt döküntüleri, yorgunluk, baş ağrıları ve eklem ağrıları gibi sorunlar oluşabilir. Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri bazen başlı başına hastalıklar olarak ortaya çıkar ve çoğu zaman bu hastalıklartedaviye dirençli olur..
Yaşlanma bağırsaklardaki hücre yenilenmesini yavaşlatır ve bağırsak bariyerinin zarar görmesini, bu geçirgenliğin artmasını sağlayabilir.
Diyet lifinden fakir, yüksek şeker ve doymuş yağ içeren bir beslenme tarzı bu sürecin başlamasını tetikleyebilir.
Sürekli alkol kullanımı da bağırsaklarda gram negatif bakterilerin büyümesini ve bağırsak geçirgenliğine neden olabilir.
İlk yapılması gereken, sızdıran bağırsak sendromu için en önemli sorun olan kötü beslenme, alkol ve ilaç kullanımını değerlendirmek. Herhangi bir enfeksiyon varsa tedavi edilmeli ve hastalarda tanımlanmış herhangi bir besin alerjisi veya intoleransı varsa bu besinlerin diyetten çıkarılması gerekir.
Geçirgen bağırsak sendromundan korunmanın en iyi yolu, sindirim sistemi sağlığıdır. İnflamasyona neden olan işlenmiş yiyecekleri, çok yağlı ve çok şekerli yiyecekleri almamaktır.
Stres seviyenizi kontrol edin.
Toksin ve ilaçlardan arının.
Probiyotik besinleri tüketin.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST