HATİP İŞADAMI: İBRAHİM BODUR

KALEM Farkıyla...

HATİP İŞADAMI: İBRAHİM BODUR

HATİP İŞADAMI: İBRAHİM BODUR

Önceki gün Seramik Bayramıydı. Bu vesileyle Kale Grubunun kuruluşunun 63 yılını kutluyorum. Merhum büyüğümüz İbrahim Bodur’u da saygıyla anıyorum. Azmi, cesareti, çalışkanlığı biz Çanakkalelilere gurur duyacak bir iş insanı, sanayici profili armağan etmiştir. Hitaplarını dinledim. Hayli uzun konuşurdu. Yaşına rağmen konuşma heyecanını yitirmemişti. Motivasyonun kitle seslenişlerini nasıl şekillendirdiğini onda gördüm. Bireysel sohbetlerde çok mütevazi ve candan biriydi. Ruhu şad olsun.

KONUŞMALARI KİTAP OLDU
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 2010-2020 arasındaki konuşma ve yazıları kitap olarak yayınlandı. Tekin Yayinevi’nden çıkan kitap 482 sayfadan oluşuyor.

BİR ŞANS
Dün Çanakkale Baro Başkanımız Bülent Şarlan’ın doğum günüydü. Yeni yaşını içten dileklerle tebrik ederim. Avukat, advocatos kelimesinden gelir ki bunun manası güzel konuşan demektir. Baro Başkanımız bu anlamda tamda mesleği için yaratılmış bir hukukçu. Şık giyinmesi, jest ve mimikleri, kitle hitapları, hümor ve espriyle bezenen söylemleri, kısa zamanda başkanlığında elde ettiği hitabet birikimi ile özel ve özgün bir konumdadır. Türkiye’nin hukukçuları arasında mümtaz bir yerdedir. Ben böylesine bir birikimin siyasette olmasını bizi yönetmesini çok isterdim. Maalesef bu şans sadece avukatlara nasip oldu. Yeni yaşını bir kez daha bu duygularla tebrik ederim.

ÇELİK İRADELİ HATİP
Baro Başkanımız Bülent Şarlan’ın doğum gününü kutlayınca hitabet ve avukatlığın insanı nereye getirdiğinin bir örneğini hatırladım. Kimilerine göre dünyayı altüst eden ve etkilerini günümüzde bile hissettiren 1789 Fransız Devrimi’nin haşin ama haklı devrimcisi, kimilerine göre kana susamış bir katil ve diktatördü Robespier. Sarsılmaz adalet duygusu, etkileyici hitabeti ve çelik iradesi sayesinde, şiddetle yıkan ve şiddetle kuran Fransız Devrimi içinde kendine yer bulmuş bir taşra avukatıydı. Üst üste davalar alırken, üstün hitabet yeteneğiyle öne çıkmıştı. İş Bankası’nın bu ismindeki kitabını okuyabilir ve modelleme yapabilirsiniz.

BÖYLE KIYMET BAŞ ÜSTÜNDEDİR
Bu şehirde çok önemli ve değerli kıymetler var. Özellikle akademi camiasında isimleri saymakla bitmez. İşte onlardan biri muhteşem ve ikna edici üslubuyla, öğrencilerini motive etme heyecan ve yeteneğiyle, topluluk önünde konuşabilme becerisi ile akademisyen Prof. Dr. Dilek Dönmez Polat’tır. Eserler ortaya koyan, işletmeciliğe dair derin bilgi birikimi bulunan, yetmez gibi aktarma ve ifade etme yeteneğine de sahip olan bu bilim insanı, eğer başka bir şehirde olsa el üstünde tutulurdu. Bugün doğum günü. Nice yaşları olsun.

UNUTULMAZ HİTABET DERSİ
Finlandiya Maliye Bakanı Katri Kulmuni, hitabet dersi ücretini bakanlık bütçesinden ödediği iddiaları sonrası istifa etmişti. Habere göre, Kulmuni yaklaşık 50 bin euro değerindeki toplum önünde konuşma eğitimini kamu bütçesinden finanse etmişti.

İMAMOĞLU’NDAN GAF
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşması sırasında dili sürçen İmamoğlu, “İstanbul’un göbeğinde, kalbinde böylesi güzel hizmetler yapan başkanımıza başarılar diliyorum” dedi. Ankara’da olduğu hatırlatılan İmamoğlu, “Aklım İstanbul’da ne yapayım” yanıtını verdi.

SİYASETTE GELECEK VAAD EDİYOR
Yiğit Akkoyun, bu şehrin genç ve birikimli, heyecanlı ve cesaretli, konuşkan bir genci. Görüşleri, partileri ne olursa olsun ben oldum olası bu tarz gençlerin teşvik edilmesinden yanayım. Allah vergisi bir spontane konuşmak, duygu ve yansıması olan sözleri birbirine bağlayarak akıcı aktarımda bulunmak her kese nasip olmaz. Gönülden tebrik ediyorum.

İMAMOĞLU’NDAN GAF
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşması sırasında dili sürçen İmamoğlu, “İstanbul’un göbeğinde, kalbinde böylesi güzel hizmetler yapan başkanımıza başarılar diliyorum” dedi. Ankara’da olduğu hatırlatılan İmamoğlu, “Aklım İstanbul’da ne yapayım” yanıtını verdi.

YÜKSEK SESLE HİTAP EDİYORSANIZ
O zaman, konuşma öncesi, ağır yemeklerden kaçınmalı, klimadan uzak durmalı, bol su içmelisiniz. Ağız egzersizleri yapılabilirsiniz. Başın öne, arkaya, iki tarafa çevrilmesi, omuz üzerinden bakmak, omuzları çevirmek, döndürmek, yukarı kaldırmak dahi faydalıdır.

KONUŞMANIN BEDELİ
Amerikalı pop ikonu Madonna, 8 yıl önce, Rusya’da St. Petersburg’ta eşcinselleri destekleyen bir konuşma yaptığı için 1 milyon dolar tutarında para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST