Hayat Törpüsü

KALEM Farkıyla...

Hayat Törpüsü

Biraz hayal iyidir. Eğer gerçek çekilesi değilse? Yitik hayatlar, kayıp zamanlar, geç farkındalıklar. Ya ümitsiz bir gelecek serilmişse önüne, ya içinden çıkılmaz bir paradoks ile baş başaysa o hayat. O zaman yapılacak olan basit, değil mi? Bir başkasının hayatında bulmak kendini. Çıkış yolu bu paradokstan. Çözümsüzlüğün içinden çıkan geçici çözüm.
Darlandım yine, en iyisi bir film seyredeyim. Bunalımdayım, magazin bakayım. Evim akıllı, arabam son model, yatımın kaptanı yakışıklı, gelirim holding düzeyinde olsun. Lotonun büyük ikramiyesi benim yanımda küçük kalsın. Yaktığım ateş suda yansın. Üzerine bindiğim at göğe çıksın. Dünyanın tümü bana kalsın, herkes etrafımda döne dursun. İşte günümüz dünyasında istenen hayat. Peki ya gerçekler?
GDO yüklü gıdaların getirdiği kanser vakaları. Devlete çöreklenen cemaat yapılanmaları. Yandaş bürokrasi ve bürokratik yandaş yapılanma. Çözülemeyen tarihsel basit olaylar ve çıkarılamayan dersler. Yerli diziler ile beyinlere nüfuz eden subliminal mesajlar. Gençlerin gelecek kaygısı. Çarpıtılmış tarih ve onunla yetişen genç nüfusun yiten toplumsal bilinci. Çocuklarımızı koruyamadığımız tacizci cemaatler. Organ mafyası. Töre cinayetleri. Kadınlarımıza yapılan toplumsal baskı. İtibarsızlaştırılmış ordu. Baskı altında basın dünyası. Önlenemez ekonomik çöküş. Anlamsızca yapılan ve toplumsal ayrışmayı sağlayan üst düzey yöneticilerin açıklamaları. Terör olayları. Şehitler.
Yukarıda ki paragrafa daha neler yazılmaz ki? Bir türlü iyi ve güzel olanları bulamıyoruz hayatımızda. Şarkılarımız da yorgunluk artık, vaz geçme var, bıkkınlık var. Bir güzel yaz günü anlatmak yerine isyan edilen Temmuz ayları var mısralarda. En büyük dost sigara. Ne kadar yasaklansa da, vermiyor yerini hiçbir dosta, o hep “bir” numara.
Biraz hayal iyidir. Eğer hayatınız yukarıda ki gibiyse olursunuz Polat Alemdar hayalinizde, yaşanacak bir durum kalmamış hayatınızda bir paragraf açarsınız yaşanası kurgu hayatlara. Bir gün patronu keser, rezil edersiniz kurgu dünyanızda, bir gün mahallenin güzel kızını baştan çıkartırsınız. Artık yaşamak istediğiniz tüm hayatlar sizindir, hem de yaşanmak zorluğu olmadan.
Devlet halkına sahip çıkmalıdır. Halk devletten aldığı güç ile genç neslini geleceğe güvenle taşır. Bu ancak gerçek hayatlar ile mümkün olur ama emanet hayatlar sadece günü kurtarır ve kısacık ömrü törpüler.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST