Haydi Ev Fiyatlarını Yükseltelim

KALEM Farkıyla...

Haydi Ev Fiyatlarını Yükseltelim

Haydi Ev Fiyatlarını Yükseltelim

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle beraber son 2-3 aydır satışlarda ciddi bir hareketlenme oldu ancak bununla birlikte bu hareket son 1 aydır bir yavaşlamayı da beraberinde getirdi. Bunda en önemli etken ciddi olarak bir gayrimenkul almak için yola çıkanların hemen hemen çoğunun sonuca ulaşması elbette. Yani kısaca fiyatı doğru olan gayrimenkuller yeni sahiplerini buldu ve geriye çoğunlukla yanlış fiyatlanmış veya fiyatı yükseltilmiş gayrimenkuller kaldı.

 

Kredi faiz oranları niye düştü? Bunun daha önceki yazılarımda anlatmıştım o yüzden detaya girmeyeceğim ama kısaca piyasaya para sürmek ve inşaat sektörünü canlandırmak için zarar etme pahasına alınmış bir karar neticesinde satışlarda bir artış oldu. Tabi bu kredi faiz oranlarının düşmesini yanlış anlayan bir grup mal sahibi ise çok akıllıca (!) bir harekette bulunarak fiyatlarını arttırma yoluna gitti. Oysa bu indirim tamamen alma niyetinde olanların almasını kolaylaştırmak ve bu sayede satış konusunda sıkıntı yaşanan sektöre bir hareket getirmek amacıyla yapılmışken bazı mal sahipleri olayı kendileri için yapıldığını düşündüklerinden bu indirimden maksimum kar ile çıkmaya niyetlendi.

 

Gayrimenkul satışında en önemli adımlardan biri olan doğru fiyatlama gerçeğini bir kenara bırakarak, bu işi profesyonel anlamda yapan bir gayrimenkul danışmanından destek almayarak ve sağdan soldan duymak istediklerini söyleyen kişilere inanarak sonuca ulaşmaya çalışmak tamamen bir hayali tetiklediği gibi “TOK SATICI” rolünü oynamaya götürür gayrimenkul sahibini. Ancak gerçek olan, kimsenin o gayrimenkulü almayacak olmasıdır. Fiyatı yükselterek “benim zaten paraya ihtiyacım yok” masalına inanmak ise piyasada fazladan bir satılık daha olmasını sağlayacaktır en fazla.

 

Görüşmelerimizde sık sık karşılaşıyoruz; ucuza gayrimenkul almak isteyenler “fiyatlar daha da düşecek”, satmaya niyeti olmayan mal sahipleri ise “fiyatlar yükseldi, daha da yükselecek” diye bizleri ikna etmeye uğraşıyor. Kusura bakmayın ama 17 yıldır bu mesleği yapıyorum ve fiyatların ne şekilde hareket edeceği konusunda bir miktar fikrim vardır diye düşünüyorum. Çok istisnai bir durum olmadıkça (ani bir devalüasyon, imar planında değişiklik, doğal felaket vb.) 500.000 TL’lik ev 2 ayda 300.000’e düşmez; 300.000 TL’lik ev 2 ay sonra 500.000 TL’ye satılmaz. Ama hayal kurmayı sevdiğimizden olsa gerek o hayal ile bir süreliğine mutlu olmayı başarabiliyoruz.

 

Peki fiyatlar düşecek mi? Üzgünüm ama öyle bir şey olmayacak, her şeyin fiyatı yükselirken evlerin fiyatları düşmeyecek. Sıkışan ve değerinin altında satacak birileri olacak mı? Evet olacak ama onlar da piyasaya düşmeden el değiştirecek ve düşünüldüğü gibi yarı fiyatına falan satılmayacak hiçbir gayrimenkul. Ederinden %5-%10 arasında daha düşük bir rakama pazara çıkan gayrimenkuller ise çok hızlı el değiştireceğinden “biz bir düşünelim” diye elini ağırdan alanlar ise bir gayrimenkul alamayacak.

 

Fiyatlar yükselecek mi? Evet yükselecek. Bu fiyatların haftaya yükseleceği anlamına gelmiyor tabi ki. Kademeli olarak bir yükseliş olacak, yeni projelerin yapılmaya başlanmasıyla bu yükseliş daha da belirgin hale gelmeye başlayacak.Ancak bu aslında gayrimenkullerin değer kazanması anlamına gelmeyecek, bilakis değerini korumak için oluşacak bu yükseliş aslında paramızın değer kaybından kaynaklanacak. Yani siz 400.000 TL’lik evinizi 2 yıl sonra 500.000 TL’ye sattığınızda biz gayrimenkul profesyonelleri haksız çıkmayacak, 2 yıl önce evini 400.000 TL’ye satmayan mal sahibi keşke şimdi 500.000 TL’ye satacağımıza 2 yıl önce daha düşüğe satsaydık diyecek. Yani öyle kredi faiz oranları düştü, artık evimizi ederinin 100.000 TL üzerine satarız durumu diye bir şey olmadı ve olmayacak.

 

Velhasıl gayrimenkul özünde bir yatırım ve bu açıdan bakıldığında yatırımınız için bir profesyonelin fikrini almak, size güven veren bir danışmanla yola çıkmak size düşündüğünüzden çok daha fazla fayda sağlar. Hala size yakışan bir gayrimenkul danışmanınız yoksa en kısa sürede sizinle beraber yürüyecek bir profesyonel ile tanışmanız ve çalışmanız dileğiyle…

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST