Hedonik beslenme nedir?

KALEM Farkıyla...

Hedonik beslenme nedir?

Hedonik beslenme nedir?

Hedonik beslenme aslında çağımızın vebası haline gelmiş hemen herkesin farkında
olmadan uyguladığı ancak adını koymadığı bir yeme davranışıdır. Enerji ihtiyacı olmaksızın lezzetli besinlerin tüketiminden sağlanan haz amacıyla besin tüketimi;hedonik açlık olarak tanımlanmaktadır.
Çoğu kez bir kere tadıp tadını çok beğendiğimiz için sürekli aynı ürünü almaya devam ederiz. Yiyecek firmaları bu hedonik beslenmeden haberdar durumda ve ticari olarak amaçları da hedonik beslenmeyi tetiklemek.
Yapılan araştırmalar ürün ambalajlarının bile bizi hedonik beslenmeye teşvik ettiğini gösteriyor. Kırmızı ürünler teşvik ederken, mavi-yeşil tonları ise bizi daha uzak tutuyor.
Bu durum firmalar ve ürün satışları için ne kadar faydalı olsa da insan sağlığı için oldukça kötü sonuçlar doğurabilir.
Hedonik beslenme obezitenin başlıca kaynaklarındandır. Vücudun enerji ihtiyacı yokken yani tokken sırf tadından haz alındığı için tüketim yapar ve bu durumda oldukça fazla enerji alır ve obezite,metabolik senderom gibi sonuçlarla karşı karşıya kalırız..Metobolizmamız enerji ihtiyacı olduğunda açlık hormonlarını salgılar ve acıkırız ancak aç değilsek biliyoruz ki enerji ihtiyacımız yoktur ve gereksiz tüketim yapmaya da ihtiyacımız yoktur. Boş olduğumuz zamanlarda, evde olduğumuz oyalanacak bir şeyimizin olmadığı zamanlarda özellikle bu Covid-19 döneminde hedonik beslenme davranışıyla daha çok karşılaştık.

Peki hedonik beslenme davranışının önüne nasıl geçebiliriz ?
• Ara öğün sayısı arttırılabilir.
• Öğünlerinizde basit şekerli ürün yerine kompleks karbonhidratları tercih edin.
• Tatlı isteğinizi kuru meyveler, şekersiz tatlılar yine tadısize haz veren sağlıklı bir yiyecekle geçiştirin.
• Mutsuz hissettiğiniz zamanlarda mutlu olmak için bir şeyler yemeyin bunu alışkanlık haline getirmeyin.
• Kendinizi sağlıksız ama lezzetli yiyeceklere alıştırmayın, sağlıklı yiyeceklerle beslenin onlardan haz almaya çalışın.
• Bol bol su içmeyi unutmayın.
• Aklınıza tok olduğunuz halde yemek geldiğinde kendinize başka ilgi alanları bulun, o an ilgiyi yemeğin üzerinden dağıtın.

Sağlıklı kalın.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST