Helikopter Ebeveynlik Nedir?

KALEM Farkıyla...

Helikopter Ebeveynlik Nedir?

Helikopter Ebeveynlik Nedir?

Helikopter ebeveynler çocuklarının üzerinde aşırı derecede kontrol sağlama çabasında olurlar. Aşırıcı koruyucu ve savunmacı bir tutum izlerler. Çocuk odaklı yaşayan, çocuğu adına kararlar alan, plan yapan, çocuğunu sürekli kontrol eden, çocuğun tüm eylemlerine aşırı katılım gösteren, çocuğun yaşadığı her tür problemle aşırı derecede ilgilenen ve problemleri çözebilecek olmasına rağmen onun yerine çözen ebeveynler olarak tanımlayabiliriz. Bu tutuma sahip ebeveynler genellikle çocuklarını kendilerinden ayrı bir birey olduğunu göz ününde bulundurmaz ve çocukları hakkında konuşulurken onların adına konuşurlar. “Sınavdan 90 aldık”, “Ödevimizden yıldız aldık”, “Ateşimiz çıktı” gibi çoğul özne kullanarak konuşmayı tercih ederler. Helikopter ebeveynler genellikle çocuklarının etrafındadırlar ve her şeyi onların yerine karar alırlar. Okuldan sonra ne yapacağını ne giyeceğini, hangi etkinliğe katılacağını, kimlerle ne kadar oyun oynayabileceği gibi. Elbette çocuklar için alınacak kararlarda ebeveyn rehberliği önemlidir fakat bu tutumdaki ebeveynler çocuğa hiçbir seçim şansı vermeden sormadan onlar adına kararlar almaktadır. Bu aşırı koruyucu tutum da çocuğun normal gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte çocuklar da birçok sorunların görülme olasılığı yüksek olacaktır.

Helikopter ebeveynliğin olası sonuçları:
Helikopter ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklar genellikle sorumluluk bilinci edinememişlerdir. Karar vermekte zorlanma, problem çözme becerisinde zorlanma, düşük özgüven gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Yetişkinlik dönemlerinde depresyona yatkınlık, anksiyete veya narsist kişilik gelişimi görülebilir. Bunun yanı sıra aileye bağımlı olma, bağlanma sorunları, hayatlarıyla ilgili seçim yapamama gibi sorunlar görülebilmektedir.

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin
www.psikologduyguengin.com

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST